'Većina će glasati za ratifikaciju Istanbulske konvencije'

Vijesti 09. ožu 201808:40 > 08:58
N1

Saborski zastupnik IDS-a, Giovanni Sponza, gostovao je u Novom danu i komentirao aktualne političke događaje.

Premijer je najavio ratifikaciju Istanbulske konvencije, a sad njegovi neistomišljenici spominju i pokretanje referenduma o tom pitanju. Koji je vaš stav?

Naš je klub stava da moramo imati vrlo jasna stajališta, kao društvo i država, oko civilizacijskih vrednota. Slijedom navedenog, krenuli smo s interpelacijom za koju očekujemo da se Vlada o njoj očituje. Evidentno je da uske konzervativne grupacije vraćaju kotač vremena unazad, blokiraju važne procese i to su temeljni procesi zašto smo s GLAS-om krenuli u interpelaciju. Ključno je da je Istanbulska konvencija krenula u proceduru.

Ali sad nema potrebe za interpelacijom.

Doista mi kao društvo moramo progovarati i javnosti mora biti jasan politički stav onih koji hoće glasati te kakav je stav hrvatske države. Dok ne raščistimo tu situaciju, nećemo stati. Lijepo je što je premijer rekao da će Vlada u dogledno vrijeme poduzeti nešto. Lijepo je slušati riječi, ali trebaju se vidjeti djela.

Ministrica Murganić rekla je da će se spomenuti ograde u Konvenciji, a HRAST najavljuje referendum. Koliko to može biti opasno za daljnje odluke Vlade?

Ja to gledam u afirmativnom i pozitivnom smislu. Premijer Plenković je rekao da osobno nema problema s konvencijom. Evidentno je vidljivo da njihovi određeni koalicijski partneri imaju rezervu i konzervativniji i rigidniji stav. Mišljenja sam da će većina glasati za ratifikaciju, osobito među vladajućima  i to manjine, HNS, koji se dosta jasno izjasnio po pitanju Istanbulske konvencije. Nikome ne treba zabranjivati niti isključivati njegov stav, svatko na to ima pravo. Držim da se svaki politički akter mora ponašati odgovorno u procesu, dosta je bacanja pijeska u oči.

Ima ih i koji ne podržavaju ratifikaciju i kažu da već postoji zakonodavstvo u Hrvatskoj, koje ograničava nasilje.

Povećava se broj nasilja nad ženama, što potvrđuje da sankcije koje Republika Hrvatska ima nisu dovoljne. Svaki akt koji sprečava nasilje je dobrodošlo i ne vidim razloga da se takvi aktovi ne donose.

Kad je u pitanju inicijativa oporbe za opozivom ministrice gospodarstva, Martine Dalić, potpisi već postoje, ali kalkulirate s vremenom kad će se pokrenuti inicijativa. Koji je vaš stav?

Otkad je nastao i u javnosti izrečeno da u Agrokoru situacija nije sjajna, mi iz IDS-a javno smo progovarali da Vlada loše komunicira s javnošću. Rekli smo da treba napustiti ovaj model poslovanja, koji je doveo u ovu situciju i da Vlada kaže koji su joj ciljevi i kojim alatima zaštititi ekonomiju i gospodarstvo. Na nedavno održanom saborskom odboru, kad je tema bila Agrokor i na njemu su bili ministrica Dalić i bivši povjerenik Ante Ramljak, u svom je izlaganju Ramljak rekao da, ako se jesu dogodili propisi, preuzima svu odgovornost i krivicu. Nedugo nakon toga – dao je ostavku. Gledajući tako, formacijski onaj koji je nadređen je Ministarstvo gospodarstva. Osim odgovornosti koju je preuzeo Ramljak, tu su oni tada otvorili pitanje političke odgovornosti. Zastupnik Joško Klisović na Odboru je upitao tko je autor lexa Agrokor. Ministrica je rekla da je osobno radila na tome, da je odgovorna i zaslužna za zakon. Pitanje zašto u zakon nisu ugrađene odredbe kao u Parmalatu, da svi dionici u procesu moraju biti isključeni iz sukoba interesa. Odgovor je zbog kratkoće, i to su razlozi zašto je IDS dao svoj potpis za opoziv Dalić.

Može li se dogoditi da netko iz vladajućih glasa za opoziv?

Teško mi je procijeniti, dosad se pokazalo da su unutar vladajućih dosta kompaktni.

Jesu li u oporbi kompaktni?

Teško je to reći.

Hoće li svi u oporbi glasati za ratifikciju Istanbulske konvencije?

Vjerojatno neće, jedan dio njih će se odlučiti da neće, ali to će se nadoknaditi potpisima iz dijela vladajućih.

Kako komentirate kritiku Europske komisije?

Kad smo raspravljali o izvješću o radu Vlade, tad sam govoreći u ime kluba istaknuo dvije stvari, da Vladi nedostaje odlučnosti i vizije, a da se previše vremena daje nebitnim stvarima. Nedostaje snaga odlučivanja, procesi trebaju biti kompaktni.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.