Jedan dio Vladinih mjera demografske politike odnosi se i na rad vrtića. Dok je smjenski rad vrtića u Hrvatskoj dosad bio rijetka pojava, od rujna bi za dio vrtića to mogao postati standard. Boljoj organizaciji života nadaju se i splitski roditelji.
Dok roditelji rade, bake i djedovi čuvaju splitske mališane.
“U našoj situaciji mama i tata rade kroz jutro. Kad ja sam penzioner, ja onda imam vremena, ja onda mogu čuvati”, kaže Splićanka Tonka Ćaleta.
“Čuvam ga povremeno, uskočim njegovim roditeljima, tata radi”, kaže Tonči Bilobrk.
No, puno je onih kojima baka servis nije dostupn svakodnevno, pa su se zato i u Gradu Splitu odlučili prijaviti na Vladin poziv za uvođenje smjenskog rada u vrtiće.
“Plan nam je s ovom prijavom da idemo negdje do 30-ak milijuna kuna na programsko razdoblje od 27 mjeseci što su dvije pedagoške godine”, kaže Jelena Hrgović, zamjenica splitskog gradonačelnika (HDZ).
Od rujna bi tako, ukoliko Ministarstvo odobri prijavu Grada, splitski vrtići mogli raditi do navečer i vikendima, a cijena bi ostala ista.
“Nabavlja se i didaktička oprema, i ono što je jako važno jačaju se kapaciteti odgajatelja, odgajateljica u našim vrtićima i stručnog osoblja”, kaže Antonija Eremut Erceg, voditeljica projekta.
Produljeni boravak, poslijepodnevni i smjenski rad dječjih vrtića dio su plana demografske obnove resornog ministarstva. U ukupnim bespovratnim sredstvima od 300 milijuna kuna, sredstva Europske unije iznose 85%, dok sredstva Državnog proračuna RH iznose 15%.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.