U političkoj analizi aktualnog tjedna gost Novog danu bio je politolog i sveučilišni profesor Ivan Rimac.
Najnovije redovito istraživanje Crobarometra pokazuje daljnji pad HDZ-a.
Za tu bi stranku u ovom trenutku glasovalo 26,6 posto birača. Ovo je 6. mjesec u kojem vladajuća stranka gubi potporu i ona je trenutačno najlošija od izbora. SDP pak mjesec završava na 18,2 posto potpore. Ta je stranka nakon 4 mjeseca zaustavila pad. No, zato već 10. mjesec Živom zidu raste potpora birača, a u svibnju su na 14,5 posto. Razlika između Živog zida i SDP-a je najmanja od kada ta antisistemska stranka postoji. Zapravo, njihova je razlika unutar statističke pogreške od 3,6 posto. MOST je gotovo postojan na 7,7 posto.
Rezultate istraživanja Rimac smatra očekivanim, ali upozorava da ankete obično kasne za događajima jer se efekti tih događaja vide tek nakon tjedan, dva, tri.
“Drugo, moramo znati da je naše biračko tijelo ipak stabilno u generalnom opredjeljenju iako je sklono tražiti idealnu opciju unutar svojih preferencijskih gabarita. U Hrvatskoj imamo jaki rascjep na ono što zovemo ljevica i desnica, ali unutar svakog od tih skupova postoje nijansiranja i prijelazi iz jedne političke opcije u drugu, ako dominantna trenutno ne zadovoljava. To se upravo sada događa s lijevim političkim blokom za razliku od desnog koji tinja, najprije čekajući da vidi što bi se moglo dogoditi unutar HDZ-a”, pojašnjava Rimac.
A što bi se moglo dogoditi u HDZ-u? Danas se održava Izvještajni sabor stranke na kojem bi se trebao usvojiti novi statut. Na prošlom stranačkom saboru, u vijreme Tomislava Karamarka, upravo je Andrej Plenković progovorio protiv tadašnjeg vodstva stranke. Može li se danas dogoditi nešto slično?
“I taj je Sabor, u kojem je Plenković istupio, isto bio pomno pripremljen kao ovaj i tada je taj disonantni istup izazvao gotovo unisono odbacivanje takvih stavova da bi se praktički mjesec dana iza toga Andrej Plenković pojavio kao jedini kandidat za predsjednika stranke. Afera Konzultantica je tada bila u punom jeku i Sabor je bio izazvan da pokaže unisonu potporu Tomislavu Karamarku. Ovaj Sabor ima slične konotacije, ali afera Hotmail nema efekt kao Konzultantica, što ne znači da se već i na ovom Saboru ne mogu pojaviti tonovi i govori koji ojačavaju struju koja se već suprotstavila Plenkoviću kod izglasavanja o Istanbulskoj konvenciji”, rekao je Rimac.
Podjele unutar HDZ-a postoje već dulje, a produbljene su Istanbulskom konvencijom. Kako će ta skupina “dočekati” aferu Hotmail?
“Afera Hotmail je zgodna za tu skupinu. Plenković jest imao unisonu podršku da bude nositelj lista HDZ-a kada se urušio njihov rejting nakon odlaska Tomislava Karamarka. Međutim, on je manje-više doveden kao PR slika novog HDZ-a, a ne kao promjena načina ili programskih djelovanja. Već nakon dobitka izbora je ušao u sukob s pojedinim dijelom HDZ-a. Do pojavljivanja afere se unutar stranke borio za dobivanje autoriteta za vođenje stranke i mjerio oprezno poteze koje može, a koje ne može napraviti”, odgovorio je Rimac.
Je li Plenković s imenovanjima Tomislava Tolušića kao potpredsjednika Vlade i Darka Horvata za ministra gospodarstva napravio kompromis s protivničkom strujom unutar HDZ-a?
“Mediji su spekulirali da će doći do veće rekonstrukcije Vlade i da će se Andrej Plenković autoritetom založiti da ima samo istomišljenike, no to se nije dogodilo u prvom redu zbog afere Hotmail koja je oslabila njegov autoritet i došlo je do nužnog popunjavanja mjesta. To nije puna rekonstrukcija kakvu bi premijer želio, ali nije ni pomirba s ovim dijelom oporbe unutar same stranke.
Oporba u HDZ-u nije spremna ući u rizik da HDZ ostane bez većine. Za takvo nešto bi trebalo jasno definirati tko je vođa te druge franckije. Mislim da oni za to još nisu u potpunosti spremni”, rekao je Rimac.
Uskoro video…
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.