Zelena akcija podnijela je tužbu Upravnom sudu u Rijeci protiv rješenja Ministarstva zaštite okoliša i energetike kojim je zahvat hidroenergetskog sustava (HES) Kosinj ocijenilo prihvatljivim za okoliš, izvijestili su u četvrtak iz te udruge.
U svojoj tužbi, koji su podnijeli u utorak, 26. lipnja, Zelena akcija dokazuje kako u postupku procjene utjecaja na okoliš za HES Kosinj nisu bili ispunjeni zakonom propisani uvjeti za zaštitu okoliša.
“Taj je zahvat bilo potrebno ocijeniti neprihvatljivim za okoliš s obzirom na manjkavosti studije o utjecaju na okoliš te određene propuste i greške u proceduri”, izjavila je Željka Leljak Gracin, pravnica Zelene akcije.
Iz Zelene akcije podsjećaju da je riječ o starom HEP-ovom projektu koji je zamišljen još prije više od 40 godina, a kojim je predviđena izgradnja hidroelektrane (HE) Kosinj i pripadajućeg akumulacijskog jezera na rijeci Lici, uz već postojeću HE Sklope i akumulaciju Kruščica.
S okolišnog aspekta, tvrde, možda je najupitnija izgradnja više od šest kilometara dugačke injekcijske zavjese što pretpostavlja upumpavanje preko 75.000 tona cementa u osjetljive podzemne ekosustave kako bi se osigurala vododrživost akumulacije u ovom poroznom, krškom terenu.
“Uz činjenicu da je projekt planiran na prirodno vrijednom području koje se djelomično preklapa i s ekološkom mrežom NATURA 2000, najveći će utjecaj imati na stanovnike Kosinjske doline i okolnih područja. Naime, izgradnjom akumulacijskog jezera površine 1155 ha u potpunosti će biti potopljena naselja Gornji Kosinj i Mlakva, a njihovo stanovništvo raseljeno”, ističu iz Zelene akcije te napominju da su na te i brojne druge nedostatke studije utjecaja na okoliš, upozoravali i tijekom javne rasprave.
U obrazloženju rješenja o prihvatljivosti zahvata navodi se kako su neki od komentara prihvaćeni, no, budući da javnosti nije omogućen uvid u te izmjene, iz Zelene akcije navode kako se ne može procijeniti u kojoj su mjeri te primjedbe zaista adekvatno usvojene.
“Smatramo kako to dovodi u pitanje svrhu javne rasprave, kao i samog postupka procjene utjecaja na okoliš. Na taj se način stvara dojam da se radi o pukim formalnostima kako bi se ispoštovala zakonska obveza i progurali projekti za koje je unaprijed odlučeno da moraju proći”, rekla je Leljak Gracin.
Nadalje, u studiji se na više mjesta jasno navodi neodvojiva povezanost sustava HES Kosinj s planovima za izgradnju hidroelektrane Senj 2. Oba ta zahvata u okoliš dio su istog hidroenergetskog sustava (HES) Senj, no usprkos toj činjenici, postupak procjene utjecaja na okoliš proveden je zasebno za HES Kosinj, a zasebno za HE Senj 2. Točnije, jedan zahvat u okoliš, rascjepkan je na dva manja zahvata umjesto da se radila studija utjecaja na okoliš za cjelokupni zahvat.
“Prema tumačenjima Direktive o procjeni utjecaja zahvata na okoliš, zabranjeno je jedan zahvat dijeliti na više manjih kako bi se na obmanjujući način smanjio njihov ukupni utjecaj na okoliš. Procjenu utjecaja na okoliš potrebno je napraviti za cjelokupni zahvat”, podsjetila je Leljak Gracin.
Osim toga, u studiji nisu adekvatno obrađene različite varijante zahvata u okoliš. To znači da nije obrađena nulta varijanta, odnosno varijanta u kojoj se objekt ne gradi, kao niti alternativni načini proizvodnje električne energije, alternativne lokacije za smještaj hidroelektrane ili mogućnost smanjenja potrošnje električne energije putem mjera energetske učinkovitosti, stoji u priopćenju Zelene akcije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.