Hrvatska je, zbog višegodišnjeg pada BDP-a i ogromne stope nezaposlenosti, među tri najlošije zemlje članice Europske unije. Neven Mimica, europski povjerenik, jedan od glavnih razloga neuspjeha vidi i u političkim i ideološkim sukobima u Hrvatskoj.
U posebnom razgovoru za Novi dan povjerenik Neven Mimica naglašava kako u Hrvatskoj još uvijek postoji nerazumijevanje oko činjenice da se iz tzv. Junckerovog fonda vrijednom 315 milijardi eura ne mogu financirati državne investicije i projekti.
“Cijeli ulagački paket Europske komisije zamišljen je da potiče privatni sektor i da ulaže u projekte koji sa sobom ipak nose neki malo veći rizik i ne bi bili u fokusu privatnih ulagača. Ovdje se ne radi o projektima za koje bi se natjecale zemlje članice, već su u pitanju privatni investicijski projekti u područjima koja su od strateškog interesa za Europu”, kazao je u razgovoru s Tihomirom Ladišićem Neven Mimica.
Objasnio je da se u ovom slučaju ne radi o tome što Hrvatska nudi, već o projektima koje trebaju osmisliti privatni investitori, ali koji imaju prepreka bilo zbog rizičnosti projekta ili financijskih poteškoća.
Na upit smatra li da neki projekti u Hrvatskoj mogu imati prioritet zbog činjenice da je potpredsjednik Europske komisije među prvim zemljama posjetio upravo Hrvatsku, kaže da iz te činjenice ne treba izvlačiti takve zaključke.
“Ne radi se o utakmici između država, već privatnih investicija”, dodaje.
Koliko je Hrvatska iskoristila članstvo u EU?
“Činjenica je da smo ušli u EU u trenucima kada je kriza već poprilično uzdrmala gospodarske temelje, što je otežalo Hrvatskoj da koristi sve prednosti koje članstvo donosi. Članostvo, ipak, sa sobom donosi i neke obvezne poslove.
Ne vjerujem da smo mogli mnogo više napraviti od ulaska u EU. Hrvatska u prvoj godini članstva nije među državama koje su najslabije iskoristile sredstva iz kohezijskih fondova, gledajući unazad desetak godina. Ipak, ne možemo biti zadovoljni s iskorištenošću od svega dvadesetak posto.
Kada se sve uzme u obzir, Hrvatska tek sada ima pred sobom razdoblje u kojem će se osjetiti ti gospodarski učinci”, objasnio je Mimica.
Na kraju razgovora je poručio da EK očekuje da se Hrvatska ponaša kao punopravna i ravnopravna članica EU, budući da ona to i jest.
“Iz Bruxellesa pratim politički kontekst u Hrvatskoj, a čini mi se da u Hrvatskoj jačaju politički procesi koji ne znače nužno građenje atmosfere za zajedničko djelovanje za ovakav doprinos europskim politikama. Neke od tema koje su predpolitičke još uvijek su na površini što ograničava razinu do koje Hrvatska može sudjelovati u građenju europskih politika”, kazao je.