Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Zagrebačke županije Davorin Gajnik komentirao je slučaj smrti mladića u Zaprešiću i stanje u Hitnoj pomoći, a "kao roditelj i čovjek" izrazio je sućut obitelji preminulih.
“Ovih dana je velika povika na Hitnu medicinu. Tvrdim, i iza toga stojim, da smo postupii apsolutno po pravilima struke i napravili sve i više da spasimo život i nismo uspjeli”, rekao je Gajnik. Objasnio je kako u 7 gradova Zagrebačke županije Hitna pomoć u službi ima tek jedan tim.
“Ekipa koja je prva izašla na teren je bio tim saniteta koji u teoriji nije ni dužan izaći, ali pokušali smo i tako. Vozilo je bilo opremljeno svim sredstvima, ali prilikom dolaska na mjesto nisu uočeni nikakvi znakovi života”, rekao je.
“Županija u ZHM ulaže velika sredstva. Kupili smo 40 vozila, 10 defibilatora. Ulažemo je u opremu i edukaciju. Za područje koji ima 60 tisuća stanovnika, i ima samo jednog doktora, ZHM plaća još tri doktora, i još tri doktora za Samobor. ZHM iz svojih sredstava daje još 1,2 milijuna da se pojačaju timovi. Ne možemo pokriti rotaciju jer za to trebamo imati 10 timova”, kaže.
“Kada se spominje Zaprešić i Samobor, kao najkritičniji dijelovi u Županiji, za povećanje treba 6 milijuna eura godišnje. Županija je tražila 50 timova i tom zahtjevu nije u potpunosti udovoljeno, ugovorili smo 45 timova. Dotad smo imali 30 timova i dobili smo puno, ali ne tamo gdje je najgušći teritorij. Imamo granični prijelaz Bregana, aerodrom, puno staračkih domova. Ne možemo raditi s ovim brojem timova i svjesni smo toga”, kaže Gajnik.
Na opasku kako iz Ministarstva kažu da novi timovi nisu traženi od 2016., Gajnik je odgovorio kako će “ako je to način, svaki dan dva puta pisati ministarstvu”.
Tko bi trebao sada tražiti dodatne timove?
Naravno da smo imali kontakte, svjesni su ljudi da je to nemoguć broj. Ali, radi li se o novcu ili nekim drugim zahvatima, to su stvari u koje ja ne mogu ulaziti. Tražili smo, dostavljali elaborate i u ZHM i u Ministarstvo, tražit ćemo ponovono i nadam se da ćemo i dobiti.
Stječemo dojam da se prebacuje odgovornost.
Ne mogu komentirati što netko misli. Iznosim činjenice. Svjesni smo problema. Plaćamo 6 doktora više za ova dva grada od onog što plaća HZZO. Ja ne mogu promijeniti mrežu koju je donio ministar. Mi smo svjesni problema, Županija je svjesna problema, ne možemo van mogućnosti. Ne možemo mi mijenjati mrežu.
Što kažu iz ZHM i Ministarstva?
Svjesni su problema, ali njihove su mogućnosti ograničene. Prepričavati razgovore je besmisleno.
Ima li nalaza inspekcije?
Pri kraju je, namam zapisnik, prema mojim saznanjima nije došlo do propusta. Koji je bio propust ako je tim išao spašavati drugi život? Žao nam je za svaki život.
Može li sanitetski tim primjenjivati sve što i liječnik?
Oni nisu zaduženi za pružanje hitne pmoći. Sestra koja je izašla je viša medicinska sestra s 40 godina radnog staža. Današnji uređaji sami rade, ona je sigurno bila spremna sa znanjem. Je li pogriješila što nije rekla da neće ići?
Ministarstvo traži promjene pravilnika i proširenje ovlasti timovima T2.
Naše sestre su sigurno educirane i osposobljene za više nego što im Zakon o sestrinstvu daje. Ja mogu iznijeti svoje mišljenje koje nije mjerodavno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.