U Novom danu bivši ministar gospodarstva Goranko Fižulić komentirao je transkripte o Agrokoru i krizu u brodogradilištima
“Nitko ne pita što će biti s brodogradnjom za godinu ili dvije. Nitko ne pita kakva je budućnost brodogradnje, to se ne rješava pozajmicom za plaće”, rekao je Fižulić koji podsjeća da je već ranije govorio kako je država brodogradilištima trebala dati posao. Podsjeća da smo umjesto kupovine zrakoplova mogli uložiti u izgradnju modernih patrolnih brodova.
Drugi program je program Jadrolinije koji je na snazi, ona je do 2027. trebala izgraditi 23 nova broda. “Niti jedno ni drugo se ne događa, a brodogradilišta grade brodove jednostavne složenosti”, upozorava Fižulić.
“Sav neuspjeh brodogradnje temelji se u tome da gradimo brodove koji nisu konkurentni na međunarodnom tržištu. Ne možemo raditi brodove koje rade istočna brodogradilišta po dva puta nižoj cijeni. Kada sam ja bio ministar, prije 18 godina, postojali su planova za ukapljeni plin i gradnu kruzera. To je bila uloga države, ne da dijeli jamstva, nego da pomogne narudžbama. MORH je trebao pomoći da se napravi svjetski proizvod. Danas je prekasno”, kaže Fižulić.
Također se boji da od strateškog partnera neće biti ništa. Dodaje da nije sporno da treba platiti radnicima plaće, ali da je pitanje kako isplatiti plaće kasnije. “Pitajmo Olega Butkovića zašto Jadrolinija nije uložila u nijedan brod, zašto kupuju polovne trajkete na drugom kraju svijeta. Zbog čega se ne grade brodovi za obalnu stražu, za Hrvatsku ratnu mornaricu?”, pita bivši ministar.
Budućnosti za ovakvu brodogradnju kakvu danas imamo -nema, smatra. Podsjeća da europska brodogranja ne bi uspjela, da nije bilo intervencije države. “Ako želite brodogradnju, država mora biti upletena, a Hrvatska ne zna već 15 godina što će s brodogradnjom. Kad se ugovarao LNG terminal, nitko nije rekao da bi bilo dobro napraviti LNG brod koji stoji u Omišlju. Kad već radite projekt koji nema ekonomsku opravdanost, mogli ste napraviti da netko zaradi kod kuće, to se nije dogodilo”, poručuje.
Ako brodogradilišta odu u stečaj, to će platiti država jer je davala jamstva, zaključuje Fižulić.
Komentirajući transkripte iskaza koje su USKOK-u dali članovi grupe Borg, Fižulić kaže da ga reakcija ministara čudi jer su znali da je N1 u posjedu dokumenata nego su “kao papagaji ponavljanli talking point koji im je dao novi glasnogovornik”. Dodaje da je činjenica kako je Zdravko Marić zatajio da je bio više involviran u rješavanje problema nego što je priznao. “Nije problem što je sudjelovao, nego što nije priznao da je sudjelovao”, poručuje bivši ministar.
Upozorava i na žalbe sedamdesetak tvrtki vjerovnika koje su predane dok je Hrvatska slavila uspjeh reprezentacije. Kaže da su dvije banke dovele u pitanje legalnost izglasavanja nagodbe i tvrde da se manipuliralo aplikacijom za glasovanje, da se glasalo s nepostojećim tražbinama, a banke koje su glasale protiv nisu mogle glasati sa svim tražbinama. Drugo poluvrijeme oko Agrokora tek dolazi, smatra Fižulić: “Bit će zanimljivo kad cijela stvar eksplodira i vidjeti kako će reagirati vlada kad se to sve vrati na stol”.
Veliki je pritisak na Visoki trgovački sud koji ne može pobjeći od svoje odgovornosti da štiti poredak i zakonito postupanje. “Tko je taj koji će postaviti granicu kada se trebaju ignorirati postojeći zakoni i do koje mjere se mogu kršiti. Dalija Orešković je to nazvala privatizacijom pravne države. Cijela stvar oko Agrokora je privatizacija od početka, tvrdi se da će se cijeli sustav srušiti, a nema dokaza za to”, smatra bivši ministar.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.