Brojni građani Hrvatske posljednjih dana žale se na najezdu smrdljivih martina, kukaca koji masovno ulaze u stanove, zgrade i učionice, a kojih se je teško riješiti bez neugodnih posljedica – ispuštanja nepodnošljivog smrada.
Njihova pojava u ovom dijelu godine nije neuobičajena, jer u nastojanju da pronađu skrovita, i topla mjesta na kojima će prezimiti, a u nedostatku drveća, u gradovima slučajno ulijeću kroz prozore. Međutim, očito je da im je brojnost ove godine veća nego što smo navikli.
Dr. sc. Lucija Šerić Jelaska, viša znanstvena suradnica na Zoologijskom zavodu zagrebačkog PMF-a, kaže da postoje dva ključna razloga za porast brojnosti smrdljivih martina. “Ove cijele godine klima je bila takva da je pogodovala njihovom razvoju – topla i vlažna. To općenito pogoduje razvoju kukaca, ne samo smrdljivim martinima”, rekla je entomologinja.
“Drugi uzrok njihova povećanog broja je pojava invazivne vrste Halyomorpha halys koja je ove godine po prvi puta zabilježena u Zagrebu. Ona je u Hrvatskoj po prvi puta otkrivena u travnju u Rijeci”, dodala je. Vrsta Halyomorpha halys stigla je iz istočne Azije gdje prebiva uglavnom u priobalnim područjima zemalja poput Južne Koreje, Kine i Tajvana. U Europi je prvi puta zabilježena u Lihtenštajnu 2004. i u Švicarskoj 2007., a u međuvremenu se proširila u Francuskoj, Rumunjskoj, Srbiji, Austriji, Mađarskoj, Italiji i nekim drugim zemljama. U mnogima je prezimila, a to znači da se udomaćila. Rado se zadržava na biljci Hibiscus syriacus. Radi velike štete u poljoprivredi, u vrtovima i voćnjacima jer se hrani biljnim sokovima.
“Budući da je invazivna vrsta, ima potencijal za razvoj većih populacija. Koliko će njihova najezda trajati i kako će se stvari razvijati u budućnosti, teško je reći, no trenutno se širi Europom”, kaže Šerić Jelaska, piše Index.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.