Dvije godine Vlade Andreja Plenkovića: Što je napravljeno?

Vijesti 18. lis 201818:00 > 19. lis 2018 07:36
Jurica Galoic/PIXSELL

Andrej Plenković je na polovici svog premijerskog mandata, u petak je druga obljetnica njegove Vlade.

U međuvremenu je promijenio neke koalicijske partnere, zamijenio neke ministre, parlamentarna većina opala je s respektabilnog 91 zastupnika na početku do današnjih 77. Politički je preživio krizu u Agrokoru, više problema stvara mu oporba u njegovoj stranci nego u Saboru, a iako je dugogodišnji diplomat Plenković nije riješio nijedno otvoreno pitanje sa susjednim zemljama. 

Problemi gospodarstva

Lex Agrokor najvažniji je potez Plenkovićeve Vlade.

Kriza Todorićevog koncerna dočekala ga je odmah nakon prvih 100 dana mandata. Martina Dalić okuplja tim stručnjaka da prema uzoru na talijanski zakon napišu Lex Agrokor. No, ne poštuje zakonsku proceduru. Umjesto osnivanja radne skupine, ministrica osniva tajnu grupu Borg s kojom komunicira preko privatnog Hotmail računa. Izvanredni povjerenik u Agrokoru postaje član grupe Ante Ramljak, a i ostali članovi od prvog dana kao konzultanti u Agrokoru zarađuju milijune. Sve to javnost nije znala u travnju 2017. no u mreži isprepletenih interesa uvijek ima nezadovoljnih pa detalji kad-tad iscure. Ramljak se pod pritiskom povlači u veljači ove godine, a Plenković se svoje najbliže suradnice odrekao u svibnju.

Agrokor nije završena priča. Još je neizvjesna budućnost koncerna, a idućeg tjedna doznat ćemo vraća li se u Hrvatsku Ivica Todorić, koji Plenkovića iz Londona optužuje za politički progon.

Nije Agrokor ni jedini gospodarski problem. Najnoviji je Uljanik, dok je premijer odavno odustao od svog obećanja na Badnjak 2016. o otkupu INA-inih dionica od mađarskog MOL-a.

Plenkovićeva Vlada vjerojatno će ostati zapamćena i po Pelješkom mostu, gradit će ga Kinezi za uglavnom europski novac. Strateški je važna i odluka o kupnji izraelskih F-16.

Reforme

Od najavljenih reformi – krenula je porezna, a stiže i mirovinska zbog koje sindikati najavljuju prosvjed pa čak i referendum.

Reforma školstva tek je eksperimentalna.

Nepostojeća oporba

Na političkom polju Plenković u Saboru nema većih problema. Oporba je neuspješno pokušala srušiti njegova tri ministra i dvije ministrice. Inicijativa za opozivom ministra financija Zdravka Marića u travnju prošle godine dovela je do pucanja koalicije s Mostom, koji se tad priklonio oporbi.

Uslijedila je neprincipijelna koalicija s HNS-om. Plenković se paralelno rješava i svojih političkih protivnika na desnici – Zlatka Hasanbegovića izbacuje iz HDZ-a zbog kandidature na listi Brune Esih na zagrebačkim izborima.

Konzervativni ministar obrazovanja Pavo Barišić ispast će prilikom rekonstrukcije Vlade zbog koalicije s HNS-om, a ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier razočaran takvim savezom odlazi sam.

Stier je 10 mjeseci kasnije bio među HDZ-ovcima koji su glasovali protiv Istanbulske konvencije. Došlo je tad zamalo do raskola u HDZ-u, desne udruge izvele su građane na ulice, no ratifikacija je prošla jer je Plenkovića podržala oporba. Ovih dana saznali smo i da referendumske inicijative tih udruga nisu skupile dovoljno važećih potpisa.

Unutarstranačke borbe

Plenković je tako dobio još jednu bitku, ali ne i rat. Pokazuje to i prošlotjedni prosvjed u Vukovaru kojeg je sam opisao kao udar na sebe.

Ne obračunava se Plenković još uvijek ni s čelnikom HDZ-ove desnice Milijanom Brkićem, koji, iako oslabljen u nedavnim aferama o curenju podataka, ne pokazuje namjeru da se povuče.

(Ne)dobrosusjedski odnosi

Sa susjednim zemljama Plenković nije riješio nijedan problem. Sa Slovenijom – i dalje status quo. Objavljena je arbitražna odluka koju Hrvatska odbija priznati.

Sa Srbijom problem s izjavama njihovih političara. 

Aleksandar Vulin je zbog ove izjave proglašen personom non grata u Hrvatskoj. A zbog ovog Vučićevog govora uoči obljetnice Oluje odnosi sa Srbijom su praktično zamrznuti.

S Bosnom i Hercegovinom problemi bi tek mogli uslijediti nakon što je u predsjedništvo ušao Željko Komšić

Nakon dvije godine premijerskog mandata Andrej Plenković – iako dugogodišnji diplomat – bolje kormilari nemirnim morem unutanje politike nego one vanjske.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.