Ministar financija Zdravko Marić izjavio je u srijedu kako su sa zadnjim danom prošle godine plaćena protestirana državna jamstva za Uljanik u iznosu od oko 2,5 milijarde kuna, ali kako zbog toga nije došlo ni do kakve ugroze javnih financija.
“Sa zadnjim danom godine platili smo upravo onoliko koliko smo već u prvotnoj fazi najavljivali, a to je razina od oko 2,5 milijarde kuna. To je samo glavnica, postoji određene kamate koje također moramo servisirati, a onda ostaje dio za koji očekujemo da ćemo biti u obvezi platiti ove godine”, rekao je Marić odgovarajući ispred Banskih dvora na novinarske upite o obvezama po državnim jamstvima za pulski Uljanik.
Ministar financija najavio je da će točne iznose kamata koje će trebati platiti po kreditima pokrivenim državnim jamstvima Uljaniku objaviti kada se one zbroje i kada budu gotovi svi obračuni.
“Pozamašni su svi iznosi”, rekao je Marić i dodao je kako je “sve samo ne zadovoljan tom situacijom.” No, napomenuo je kako je iz perspektive sadašnje Vlade to prošlo svršeno vrijeme.
“Zašto je netko izdavao tolika jamstva i na koji način i kako su se ta sredstva koristila to netko drugi treba postaviti pitanje i odgovoriti. Nas je zapalo da servisiramo ono što je. Mi vodimo brigu o institucijama Republike Hrvatske. Jedna je i institut državnog jamstva, a koje kaže da je ono bezuvjetno i na prvi poziv i po protestiranju tih jamstava država odnosno porezni obveznici su obvezi podmiriti i servisirati taj dug”, objašnjava ministar financija.
No, izrazio je zadovoljstvo “što smo dosegli tu razinu stabilnosti javnih financija da, unatoč tim protestiranim jamstvima i velikim iznosima koje smo platili i plaćamo, nije došlo do bilo kakve ugroze javnih financija”.
“Stabilnost javnih financija je održana”, poručio je Marić.
Uvjeren je da će to biti vidljivo i kada nadležne institucije objave službene podatke o javnom dugu, a projekcije Ministarstva govore da se može očekivati da je javni dug krajem 2018. godine bio niži za dodatnih oko tri postotna boda.
Na upit imaju li u resoru financija podatke koliko su trgovci snizili cijene proizvoda kojima je stopa PDV-a s početkom ove godine snižena s 25 na 13 posto, kao što su svježe meso, voće i povrće, jaja i dječje pelene, Marić je podsjetio da su neki trgovački lanci krenuli u korekcije cijena tih proizvoda i prije stupanja na snagu zakonskih izmjena.
Tržište maloprodaje hrane vrlo je konkurentno, ponovio je Marić, napominjući da trgovci nisu dužni dostavljati Ministarstvu svoje cijene ali kako se čini da se smanjuju cijene proizvoda kojima je snižena stopa PDV-a.
Upitan je li upoznat s odlukom jedne farmaceutske kompanije u Hrvatskoj da će povećati cijene svojih bezreceptnih lijekova, iako je PDV na te lijekove smanjen s 25 na 5 posto, ministar financija smatra kako je najbolji odgovor na to došao iz Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i drugih udruga dobavljača i veletrgovaca lijekova, a koji su se oštro ogradili od tih najava.
Dapače, najavili su da će za tu razliku u stopi PDV-a korigirati cijenu na niže pa je tako Hrvatska ljekarnička komora (HLJK) jučer objavila da očekuje pojeftinjenje bezreceptnih lijekova u prosjeku za 18 do 19 posto.
“To je pravi efekt, s izdvojene primjere građani i potrošači će to najbolje prepoznati”, rekao je Marić.
Smanjenja PDV-a s 25 na 5 posto na bezreceptne lijekove značajna je korekcija, ustvrdio je ministar financija, koji vjeruje da će građani, ako to ne vide u korekciji cijena, sigurno pronaći mjesto na kojem će taj proizvod naći po nižoj cijeni.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.