Malostonske kamenice pune noro virusa, otkazana fešta

Vijesti 05. ožu 201914:28 > 14:40
Pixabay

Načelnik Općine Ston Vedran Antunica potvrdio je za Hinu kako je "Dan malostonske kamenice", tradicionalna pučka fešta koja se na rivi u Malom Stonu trebala održati 16. ožujka, otkazan iz preventivnih razloga.

Naime, u oko 30 posto akvatorija malostonskog zaljeva redovnim uzorkovanjem utvrđeno je prisustvo noro virusa. Antunica je istaknuo kako je pojava noro virusa u kamenicama uobičajena, ali je ove godine došla u ‘nezgodno vrijeme’, kad su kamenice najtraženije.

“Restorani normalno poslužuju kamenice. Obavljena je druga kontrola i, ako sve bude u redu, kroz mjesec dana će se sve vratiti na staro. Ne očekujem da će ovo ugroziti sezonu kamenica”, rekao je stonski načelnik koji je rekao kako je i sam danas kušao kamenice.

Turistička zajednica općine Ston objavila je na društvenim mrežama kako je otkazivanje događaja zajednička odluka organizatora “imajući u vidu eventualne zdravstvene tegobe koje bi mogle nastati konzumacijom termički neobrađenih školjaka”.

“Dan malostonske kamenice” održava se tradicionalno u sklopu proslave blagdana svetog Josipa u organizaciji TZO Ston i Udruge Stonski školjkari. 

Kamenice zaražene zbog ispuštanja felkalija u more

Što je dovelo do djelomične zaraze malostonske Ostree edulis, Slobodna Dalmacija pitala je višeg znanstvenog savjetnika u Institutu za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku Vladu Onofrija. On novonastalu situaciju s kamenicama u Malostonskom zaljevu povezuje s neriješenom fekalnom odvodnjom.

“Neum je sredio kanalizaciju još 1984. godine. U to doba je BiH potrošila pet milijuna dolara na taj projekt. Hrvatska je bila obvezna priključiti se na kanalizacijski sustav, nije napravila ništa i to je osnovni problem. Prošle godine je uređen kanalizacijski sustav u Malom Stonu, a je li sve spojeno na taj glavni sustav, nisam siguran”, kaže Onofri.

“U svim kućama su septičke jame, što možda nije bio problem kad je bilo nekoliko obiteljskih kuća, no danas su tu apartmani, puno ljudi. Septičke jame taj pritisak ne mogu izdržati i to negdje mora izići vani. To vam je to. Mi smo sami sebe “zasrali”.

“To je, naravno, uzrok, fekalije, sve je to s kopna”, poručuje uzrujani Onofri koji tvrdi kako će situacija biti još gora kada se na lokaciji Lučino razdolje izgradi županijski Centar za gospodarenje otpadom.

Objašnjava kako virus u moru može biti prisutan 20 dana, a ako uđe u živo tkivo školjke, onda i više. “Morate znati da jedna bakterija u moru znači da je koncentracija u školjci 20 puta veća. To su bakterijske bombe, vrlo ozbiljna stvar. Ne treba se igrati s time i ne treba jesti kamenicu dok je tako. Žao mi je proizvođača, ugostitelja, ljude koji vole kamenice, ali tako je.

Ako je sada ovo u proljeće, što će biti ovo ljeto? Uvozit ćemo one ispurificirane kamenice francuske, ne znam koje, možda japanske. Upropaštavamo svjetski brend koji imamo u Hrvatskoj, županiji, Dubrovniku, u Stonu”, poručuje Onofri.

Podsjetio je kako se slična situacija dogodila i prije nekoliko godina, ali sve je bilo prešućeno.

“Mislim da je dosta šutnje i da konačno treba nešto poduzeti. Situacija jest ozbiljna, ali nema panike. Nije ugrožena budućnost kamenica u Malostonskom zaljevu. Malostonski zaljev pripada prvoj kategoriji voda, a ovim ga povremeno ugrožavamo”, izjavio je Onofri.

Noro virus uzročnik je akutnih infekcija u probavnom sustavu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.