U Hrvatskoj su u 19 sati zatvorena birališta na kojima su u nedjelju hrvatski birači po treći put birali svoje zastupnike u Europski parlament, a kojih su 12 od 396 kandidata izabrali znat će se iza 23 sata.
Izborni je dan protekao mirno s tek manjim brojem uobičajenih nepravilnosti koje nisu utjecale na izborni proces, kaže potpredsjednica Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Vesna Fabijančić- Križanić.
Odaziv na izbore bio je dobar, do 16, 30 sati glasovalo je više od petine birača, 21,31 posto, što je gotovo pet posto (4, 86) više nego na izborima prije pet godina, kada je do 16 sati glasovalo njih 16, 45 posto.
Najviše je građana glasovalo u Zagrebu (23, 28 posto) , Karlovačkoj (23, 22), Istarskoj (22, 88) i Šibensko-kninskoj (22, 69) županiji, najmanje u Osječko-baranjskoj (18, 85 Posto), Brodsko-posavskoj (19, 34) i Koprivničko-križevačkoj (19, 58) županiji.
Dobra je izlaznost i na biračkim mjestima u inozemstvu, odnosno Europi, gdje je do 16, 30 sati glasovalo 12. 800 birača, od čega u Bosni i Hercegovini gotovo osam tisuća. U Njemačkoj je glasovalo 1.855 hrvatskih birača, a u Srbiji oko tisuću i pol.
Osim u Hrvatskoj, 12 hrvatskih zastupnika za Europski parlament bira se u još 46 država diljem svijeta, zbog vremenske razlike glasovanje je već završeno u Australiji, Japanu, Indoneziji, Indiji..
Posljednje otvoreno biračko mjesto je ono u Los Angelesu, otvoreno je u 16 sati po hrvatskom vremenu, što znači da će se zatvoriti u ponedjeljak u 4 sata ujutro, po hrvatskom vremenu.
Pravo birati zastupnike u Europski parlament ima nešto više od 3, 8 milijuna birača, zastupnici se biraju proporcionalnim sustavom uz mogućnost preferencijalnog glasovanja. Glasovi koje pojedini kandidat dobije na taj način, ‘vrijede’ samo ako je dobio najmanje deset posto glasova koje je osvojila njegova lista, izborni je prag pet posto.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.