Vrsta morskog psa mako, kakva je ovih dana viđena kod Makarske, može biti opasna za ljude, no njihovi napadi izuzetno su rijetki, tvrdi Pero Ugarković, suradnik Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu te urednik portala Podvodni.hr.
Prema podacima ISAF-a (international Shark Attack File), od 1580. do 2017. zabilježeno je samo devet napada makoa na ljude, od kojih je samo jedan bio smrtonosan. Podaci pokazuju da je manja vjerojatnost da poginemo od napada bilo kojeg morskog psa, bilo koje vrste, nego od pčela, mrava, krava, pasa, konja i drugih životinja koje uglavnom smatramo bezopasnima. Naime, godišnje se u cijelom svijetu bilježi manje od šest napada morskih pasa.
Makoi, koji se smatraju ugroženom vrstom, optužuju se za napade na ljude značajno češće nego što je to istina. Najbrži su morski psi na svijetu, s brzinom od oko 70 km na sat, a znaju iskočiti po devet metara u vis, osobito kada su uhvaćeni na udicu. Također, znaju narasti do preko četiri metra pa u teoriji mogu napasti i ozlijediti ljude, ali čini se da ljude ne doživljavaju kao plijen, a u većini napada bili su isprovocirani ili uhvaćeni na udicu, piše Index.hr.
Ugarković je rekao da je primjerak kojeg je snimio njemački turist Michael Braun najvjerojatnije mladunac.
“Po meni nema ni dva metra, no točnu dužinu teško je odrediti jer nema nešto na snimci sa čime bi se mogao usporediti, osim iskustveno po valovima”, objasnio je.
“Za sada još ne znamo zašto se ta vrsta vratila u Jadran. Je li to zbog veće temperature mora, kakvu oni vole, ili nekih drugih razloga. Do sada smo pronašli samo juvenilne primjerke, one koji još nisu spolno zreli. Morski psi dnevno prevaljuju velike razdaljine tako da je teško reći gdje bi on danas mogao biti. Možda čak više nije u Jadranu”, dodao je.
Ugarković kaže da se posljednjih godina makoi redovno bilježe u Jadranu, o čemu je zajedno s kolegama objavio znanstveni rad.
Osam primjeraka morskog psa mako Isurus oxyrinchus (Rafinesque, 1810) zabilježeno je od 2014. do 2017. u Jadranskom moru. Primjerci predstavljeni u radu identificirani su na temelju fotografskih dokaza. Učestalost mladih primjeraka sugerira da bi Jadran mogao biti rodilište te vrste, osobito njegov istočni dio, pišu u uvodu rada autori.
“Mako se niz godina nije viđao u Jadranu, smatralo se da je možda čak i nestao, no zadnjih nekoliko godina vratio se u naše more. Svi noviji primjerci zabilježeni u Jadranu bili su mladi morski psi dužine do 1,5 metara”, rekao je Ugarković .
Kaže kako očekuju da će tijekom ovog ljeta biti novih opažanja, što je logično jer će mnogo više ljudi biti na moru, međutim smatra da se ne treba bojati napada jer nije zabilježeno da su mladunci napadali ljude.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram