Državni tajnik u Ministarstvu financija Zdravko Zrinušić poručio je u petak kako je Hrvatska "već sutra" spremna potpisati ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa Sjedinjenim Državama, napominjući kako potpisivanje takvih ugovora uvijek ovisi o dvije strane.
Još od ’93. postoji ta incijativa, potpisani su određeni akti, no potpisivanje ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja uvijek ovisi o dvije strane, odgovorio je Zrinušić zastupnicima Miru Bulju (Most) i Željku Glasnoviću (NRH) u saborskoj raspravi o potvrdi ugovora između Hrvatske i Japana o uklanjanju dvostrukog oporezivanja poreza na dohodak te sprječavanju porezne utaje i izbjegavanja plaćanja poreza.
Suglasio se da bi Sjedinjene Države i Hrvatska, kao prijateljske države, trebale čim prije potpisati takav ugovor, navodeći da Hrvatska trenutno primjenjuje 63 ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.
Bulj je naglasio da je Hrvatska jedina članica EU koja ima dvostruko oporezivanje sa SAD-om, što brojnim hrvatskim tvrtka stvara ozbiljne teškoće.
Saborski zastupnici nisu imali primjedbi na Vladin prijedlog da se potvrdi ugovor s Japanom.
Njegovo potpisivanje nužan je slijed aktivnosti koje Hrvatska poduzima kako bi povećala međusobnu gospodarsku suradnju, rekao je državni tajnik, navodeći da je unatrag pet godina Hrvatska samo u 2016. bila u minusu omjera izvoza i uvoza.
Te smo godine izvezli roba u vrijednosti 35,6 milijuna, a uvezli 36 milijuna dolara, kazao je Zrinušić, navodeći da smo u prva tri mjeseca ove godine izvezli roba u vrijednosti 37 milijuna dolara, a uvezli 9,5 milijuna. Hrvatska uglavnom izvozi ribu, tunu, a uvozi automobile i strojeve.
Grmoja: Vladajući opet žele sakriti informacije
Nevjerojatno je da su se vladajući ponovno odlučili sakriti informacije o tome kome se uplaćuju javna sredstva, novac građana, uzvratio je Nikola Grmoja (Most) na najavu HDZ-a da neće podržati prijedlog Mostove Ivane Ninčević-Lesandrić da se izmjeni Zakon o HBOR-u, odnosno propiše da HBOR javno objavljuje kome daje kredite i pod kojim uvjetima.
Zastupnica smatra da bi se tako otklonile sve sumnje o pogodovanju, a svaki građanin bi znao kome je i pod kakvim uvjetima banka dala novac.
Nakon što je Vlada o tom prijedlogu dala negativno mišljenje, držeći kako je dovoljno da su informacije dostupne na zahtjev pojedinog korisnika i uz suglasnost nadzornog odbora, i HDZ je poručio da ga ne može podržati.
HBOR na svojim stranicama objavljuje širok spektar informacija, a od početka ove godine dodatno je prilagodila svoje postupanje u cilju još veće transparentnosti, uvažavajući zakonska ograničenja koja se odnose na obvezu čuvanja bankovne tajne, kazala je Marijana Balić (HDZ).
Vrijeme je da shvatite da je jedini način za borbu protiv korupcije uvođenje transparentnosti, pa i rada HBOR-a, ustrajao je Grmoja.
Mostov prijedlog podržava SDP. Ispravno je da svi stanemo iza ovog zakona, poručuje Gordan Maras, građani imaju pravo dobiti informaciju tko i na koji način dobiva kredite HBOR-a preko kojega je, tvrdi, prošlo preko 120 milijardi kuna kredita, među njima i puno “političkih kredita” koji su propali.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mrežaTwitter|Facebook | Instagram