Vedran Đulabić, profesor Pravnog fakulteta u Zagrebu, govorio je u Točki na tjedan o tome tko bi trebao odlučivati o izuzeću predsjednice Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa Nataše Novaković u slučaju afere Hotmail koje je zatražio premijer Andrej Plenković.
“Po mojem pravnom shvaćanju Povjerenstvo je to koje ima mogućnost da se pojediti član Povjerenstva samoizuzme ako smatraju da je pristran. Ako nije, nastavljaju s radom. Povjerenstvo je kolegijalno tijelo i u njima se odlučuje većinom glasova, pa i kod izuzeća. Kad član Povjerensva otkloni da je u sukobu interesa, s postupkom se ide dalje. Onda bi Upravni sud trebao reći je li tako, ako bude žalbi”, kaže Đulabić.
Povjerenstvo bi trebalo glasati treba li Nataša Novaković biti izuzeta?
“Donose se odluke većinom glasova svojih članova. Ako je došao zahtjev za izuzeće, Povjerenstvo treba taj zakon odbiti i ići dalje s postupkom. Zašto prejudiciramo da će Povjerenstvo donijeti odluku da je on u sukobu interesa?”, pita se Đulabić.
Teoretski, mogli bi većinom glasova odlučiti i da se Nataša Novaković treba izuzeti?
“Da, s tri glasa. Povjerenstvo kao kolegijalno tijelo ima izvjestitelja u predmetu. Izvjestitelj je onaj koji će odraditi najveći dio posla. Povjerenstvo donese odluku, ako je dužnosnik nezadovoljan, onda može ići dalje u upravni spor”, objašnjava profesor.
Što sa slučajem Martine Dalić?
“Moram priznati da mi nije jasna logika. Ako bi Upravni sud to srušio, Povjerenstvo bi opet moglo donijeti odluku o tome da odlučuje je li neki njihov član u sukobu interesa. Predsjednik ili član je dužan samoizuzeti se iz slučaja za koji smatra da je u njemu u sukobu interesa. Sabor o tome ne može odlučiti. Tu se radi o predmetu u kojem saborska većina odlučuje o Vladi koju ona podupire, a Povjerenstvo je samostalno, neovisno tijelo. Jedino je relevantan Upravni sud u postupku upravnog spora koji bi mogao uslijediiti. Ustavni sud tu može dati eventualno proceduru, ali da Ustavni sud ulazi u merituim… Tu bi se otvorila Pandorina kutija i svako bi mogao stavljati prigovor da je netko pristran i onda bi Ustavni sud morao odlučivati o tome svaki put. U našem društvu ulogu Povjerenstva bi trebalo ojačati, a ne smanjivati.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram