Blaženka Divjak: "Neće se birati između liječnika i učitelja"

Vijesti 06. ruj 201912:10 > 12:18
Marko Lukunic/PIXSELL

U ponedjeljak počinje nova, 'reformirana', školska godina. O reformi obrazovanja, povećanju plaća u prosvjeti, ograničavanju roditeljskih ispričnica i novom studijskom programu 'Studij demografije i hrvatskog iseljeništva' u intervjuu za Media servis govorila je ministrica obrazovanja Blaženka Divjak.

“Konačno je došao i taj ponedjeljak i to nas sve jako veseli. Posebno nas veseli to što smo se temeljito pripremili. Što se tiče kurikuluma, čak i kod onih koji su bili sporni, uspjeli smo maknuti ideologiju, što je nama bilo iznimno važno. Prema svim imformacijama koje imam, udžbenici su u školama. Preko 80 posto učitelja je zadovoljno edukacijama, motivirano, znaju što treba i kako treba raditi”, kazala je Blaženka Divjak za Media servis.  

“Kurikularna reforma znači smislenije obrazovanje. Obrazovanje za 21., a ne 19. stoljeće. To prvenstveno znači da i učenik mora biti aktivan. S druge strane, učitelj je taj koji usmjerava učenika u učenju, ali više u smjeru da rješava probleme, da kritički razmišlja, da suradnički uči”.

Na pitanje gdje je ‘zapelo’ s odobrenjima razreda za učenike s posebnim potrebama, Divjak objašnjava da se radi o složenom procesu i da je to u potpunosti protivno principu uključenosti. 

VEZANA VIJEST

“Nema jednostavnih rješenja kada govorimo o učenicima s teškoćama. Kada dobijemo zahtjev da djecu stavimo u poseban razred ili po posebnom programu, to je vrlo težak zahtjev i pitanje je je li svaki od tih zahtjeva opravdan”.

Objašnjava da su djeca s posebnim potrebama stigmatizirana i da im je sužen izbor zanimanja kojima se mogu baviti, što predstavlja problem ako djeca doista ne pripadaju u tu skupinu. Na pitanje zlorabi li se ta mogućnost, odgovorila jekaže:

“Nekad lakše da djeca budu u posebnom razredu jer su, primjerice, jako nemirna, ne vide dobro ili imaju određene teškoće. No posebni programi i posebni razredi su namijenjeni isključivo djeci koja imaju intelektualne nedostatke.”

#related-news_0

Tvrdi da ograničavanje broja ispričnica koje roditelji mogu koristiti za kratkotrajni izostanak djece s nasatave neće biti problematično ni roditeljima ni liječnicima. Sve je to u namjeri da se smanji broj izostanaka, koji je na razini Hrvatske u osnovnim školama prosječno dva tjedna, a srednjoškolci u godini izostanu i po mjesec dana. 

“Nismo to raspravili, dat ćemo u javnu raspravu, ali sigurno neće biti kao što je sada da je neograničeno. Ne odustajem od te ideje jer sada imamo veliki porast opravdanih izostanaka”, objašnjava ministrica.

Osvrnula se i na zahtjeve prosvjetnih sindikata za povećanje plaća

“To da je zaostatak u koeficijentima učitelja i nastavnika za svim ostalim u javnim službama, i to barem ovoliko koliko traže sindikati, to je činjenica. Mislim da se neće birati između liječnika i učitelja”. 

#related-news_0

Osvrnula se i na kritike da je popustila pod pritiskom desnice i dala ‘zeleno svjetlo’ Studiju demografije i hrvatskog iseljeništva na Hrvatskim studijima.

“Po zakonu, Ministarstvo ili ministar uopće ne odobrava studijske programe. Mi doslovno provjerimo je li Sveučilište u Zagrebu provelo sve postupke, jesu li dostavili svu dokumentaciju i je li nam AZVO sve to dostavila. Mogu imati osobno mišnjenje o sadržaju, ali to je moje mišljenje kao i vaše, jer odgovornost za studijski program u sadržajnom smislu ima isključivo Sveučilište u Zagrebu”, zaključila je Divjak u intervjuu za Media servis

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram