Roglić upozorava: Država je vrlo opterećena kreditima i vrlo je slična Agrokoru

Vijesti 06. stu 201916:48 > 17:03
N1

Gost Newsrooma bio je Branko Roglić, vlasnik Orbico grupe. Otkrio je što on smatra glavnim problemima koji koče napredak Hrvatske i poslao ozbiljno upozorenje.

“Mislim da je ovo sve skupa jako tužno. Mislim da bi Vlada kada bi imala mogućnosti platila učiteljima i profesorima veće plače,ali naše gospodarstvo je najopterećenije u Europi, a možda i u svijetu”, komentirao je poduzetnik Branko Roglić štrajk prosvjetnih radnika.

VEZANE VIJESTI

“Trebalo bi preraspodjelu sredstava dobro razmotriti i profesore i učitelje platiti, ali naše gospodarstvo je opterećeno do zadnjih granica i preostaje jedino preraspodjela. Mislim da previše natežu konop i da bi se trebali dogovoriti dok se ne napravi nova preraspodjela sredstava.”

Roglić smatra da za to Vladi treba dati vremena, a čini mu se da učitelji ne daju vremena Vladi. “Ja bih dao Vladi šansi da još neko vrijeme rade da se preraspodjela uskladi kako bi bili zadovoljni više manje svi.”

Lijeva opcija zaposli svoje, desna svoje, a nitko ne otpušta

Roglić je uvjeren da Hrvatska može živjeti sa šest županija, 100-njak općina i puno manje agencija, a treba privatizirati poduzeća. “Na tome se ne radi pa ćemo vrlo brzo doći u situaciju da nećemo moći plaćati učitelje i profesore.”

Upozorava i da dok god budemo imali više od 500 općina i 22 županije da ne možemo naprijed jer, kaže, lijeva opcija zaposli svoje, pa desna svoje, a nitko ne otpušta. “Nitko se nije usudio otpuštati jer su to njihovi birači”, zaključuje.

Ističe da bi privatnici vrlo rado povećali svojim zaposlenicima plaće, ali ne mogu jer moraju financirati vrlo skupu državu.

“Ima nas sve manje u Hrvatskoj, a porezna presija raste, to nije normalno”, upozorio je i dodao kako misli da bez drastičnog restrukturiranja država neće moći ni financirati mirovine, a kamoli bilo što drugo pa navodi primjer duga veledrogerijama.

“Mi smo majstori kako prikazati nešto što ne valja da izgleda dobro, ali to ne ide dugo. Država je vrlo opterećena kreditima i vrlo je slična Agrokoru. Ne bih rekao da nam prijeti sudbina Agrokora, ali moramo uspostaviti ravnotežu između realne ekonomije i javne potrošnje.

Država kao bunar s novcima

Nisam baš siguran da ministri u Vladi to razumiju, malo je ljudi koji su bili u privatnom sektoru. Oni državu doživljavaju kao bunar iz kojeg si uzmu novce koji im trebaju, a ti novci nastaju iz viška vrijednosti koju proizvodi realni sektor.”

Smatra da rast BDP-a od 2,2 posto nije dovoljan za smanjivanje duga nego nam treba pet posto. Kaže i da smo dugo bili u socijalizmu pa nismo školovali dovoljno kvalitetnih menadžera. “U nas je čisti socijalizam, neki dan sam čuo da općine osnivaju svoja poduzeća. To je ponovno stvaranje socijalizma.

Treba privatizirati što se da osim voda, šuma, energetike, tračnica i brodskog prijevoza da nam ne nestane komunikacije s otocima. To su ozbiljne stvari koje treba provesti sistematski i vrlo brzo.

#related-news_0

Imamo skupu i neučinkovitu administraciju i iskreno se nadam da će Vlada poraditi na tome da se ti tereti riješe”, rekao je.

Na pitanje zašto je nakon toliko godina optimističan kaže da mora biti optimističan i poručuje kako bi sadašnji političari trebali prepustiti mjesto mladim ljudima jer “odlaze svi van pa ćemo za pet godina imati penzionere i zaposlene u adminstraciji”.

Na pitanje što je napravljeno dobro kaže kako Vlada rasterećuje poduzetnike, ali nedovoljno brzo, te da je rast od 2 posto BDP-a nedovoljan. “Rezovi u javnoj potrošnji, to moramo učiniti”, rekao je i dodao da bi mogao dignuti plaću radnicima kada bi država smanjila poreze.

Za gospodarsku 2020. kaže da će biti najavljeni rast od 2,2 posto BDP-a ali on nije dovoljan da bi Hrvatska mogla dugoročno gledati u budućnost.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.