Luetić za N1: "Ova Vlada tri i pol godine tolerira protuzakonit rad liječnika"

Vijesti 02. pro 201912:49 > 12:56
N1

U nedjelju je počela akcija Hrvatske liječničke komore i Hrvatskog liječničkog sindikata pod geslom 'Hoću raditi zakonito', u sklopu koje će tijekom iduća dva mjeseca prikupljati potpisi liječnika za povlačenje suglasnosti za prekovremeni rad, odnosno rad dulji od 48 sati tjedno. O tome je u N1 Studiju uživo govorio predsjednik Hrvatske liječničke komore Krešimir Luetić.

Predsjednika krovne strukovne organizacije liječnika pitali smo je li zabilježen nekakav napredak od njegovog posljednjeg gostovanja u Dnevniku N1 televizije prije desetak dana, kada je kazao da na sastanak s premijerom Andrejem Plenkovićem čekaju čak 67 dana. 

VEZANE VIJESTI

“Ništa, sad čekamo 76 dana. Dogodio se sastanak ministra zdravstva s čelništvom Hrvatskog liječničkog sindikata. Samo ću podsjetiti vas i javnost, 17. rujna, prije dva i pol mjeseca, uputili smo dopis premijeru u ime tri krovne institucije – Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatske liječničke komore i Hrvatskog liječničkog sindikata – u ime 19.000 liječnika, s kratkim zahtjevom da nas žurno primi na sastanak vezano za zakonitost rada liječnika u Hrvatskoj i njegovo ozakonjenje.

U toj Rujanskoj izjavi pobrojali smo slabosti i izazove s kojima se susreće zdravstveni sustav i apel da se stvari počnu rješavati, a ne da se problem ignorira kao posljednje tri godine”, kazao je Krešimir Luetić.

#related-news_0

Luetić: Kujundžić je najavio sastanak s premijerom, ali poziv nismo dobili

Resorni ministar Milan Kujundžić prošli tjedan je najavio sastanak predstavnika liječnika, premijera Plenkovića i ministra radaJosipa Aladrovića. Luetića smo pitali jesu li dobili poziv na taj sastanak.

“U petak je ministar Milan Kujundžić javno rekao da će nas premijer primiti u sljedećih desetak dana. Službeni poziv još nismo dobili. Iz medija smo saznali da će nas primiti.

Teško mi je komentirati zašto nas predsjednik Vlade ne prima. Svjestan sam da ima problema u drugim resorima, svjestan sam štrajka učitelja koji je prioritetan, ali radi se o dva i pol mjeseca. U dva i pol mjeseca premijer je primio brojne druge predstavnike raznih društvenih skupina, inicijativa, udruga. 

#related-news_0

Mislim da treba pronaći vremena, sat, sat i pol, da primi predstavnike liječnika. Dolazimo s konkretnim problemima. Ako imamo zdravstveni sustav čiji temeljni nositelji traže prijem kod predstavnika Vlade, mislim da je dva i pol mjeseca zaista predug period za ne primiti ljude, čuti što se radi, saslušati i vidjeti kako može pomoći.”

Luetić: Kujundžićeva podrška je promjenjiva

“Ministar se u ova dva i pol mjeseca s naše tri institucije sastao dva puta. Treći sastanak bio je samo s predstavnicima Sindikata liječnika Hrvatske. Deklarativno i usmjeno on podržava određene zahtjeve naših institucija. Ali njegovo se mišljenje mijenja. Na neki način je podržavatelj, ali podrška se mijenja iz tjedna u tjedan.” 

#related-news_0

Kako je nastao problem prekovremenih sati?

“Nastao je kad smo ušli u Europsku uniju, odnosno prije toga, kad smo se morali uskladiti s europskim zakonodavstvom. Do 2013. godine u Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, u kolektivnom ugovoru o zdravstvu, imali pojmove kao što su dežurstvo i pripravnost, kao i paušalna plaćanja takvog načina rada.

Kad smo se usklađivali s Europskom unijom, morao se i taj dio uskladiti i svaki sat proveden na poslu mora se bilježiti kao odrađeno radno vrijeme. Tako smo dobili veliki broj prekovremenih sati. Još 2013. liječnici su počeli upozoravati na taj problem, na Direktivu Europske unije o radnom vremenu, kao i na naš Zakon o radu. Jednostavno se to ignoriralo. Ministar Rajko Ostojić, koji je tad bio ministar, pokušao je svesti radne sate liječnika na po zakonu dozvoljeni broj i to je rezultiralo eksplozijom lista čekanja. Silom je išao provoditi smjenski rad u smjenama. To je trajalo dva mjeseca jer je pritisak javnosti bio da se to mora promijeniti.”

#related-news_0

“Da biste dobili korektnu plaću za prekovremeni rad, morate tužiti bolnicu”

“Što se tiče prekovremenog rada, tri su problema. Broj jedan, njegova zakonitost. Ova Vlada tri i pol godine tolerira protuzakonitost temeljnih nositelja zdravstvene zaštite, protuzakonit rad. Tri godine. Nešto se moglo donijeti u ove tri godine.

Druga razine problema je da se prekovremeni sati pogrešno obračunavaju. Tu dolaze tužbe. Da biste dobili korektnu plaću za svoj prekovremeni rad, vi morate tužiti bolnicu, inače nećete dobiti, dobit ćete umanjeno, onako kako to interpretira ministar ili Vlada. Ako tužite, dobit ćete zakonski iznos.

Oni to interpretiraju na način da ste vi, slikovito rečeno, do 4 sata liječnik, specijalist, voditelj odjela, doktor znanosti, radite u infektivnom okruženju i slično – stvari na koje imate dodatke na plaću – a nakon 4 sata više ne radite u infektivnom okruženju, niste doktor znanosti, već ste specijalist bez ikakvih dodataka. Tako da je u nekim situacijama prekovremeni rad, koji bi trebao biti pedeset posto više plaćen, manje plaćen nego redovni rad. I onda, da biste dobili plaću, morate tužiti bolnicu. Tko je sretan kad mora tužiti svog poslodavca? Nitko. Ali na niti jedan drugi način ne možete doći do svoje plaće.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram