PROMO: Škoro bi snažniju vojsku, a zbog migranata bi poslao i vojsku na granicu

Vijesti 19. pro 201914:33 > 14:36
Promo

Sudeći po količini vojnih vozila koje VRH ima u planu uskoro nabaviti, ispada da ćemo po NATO standardima opremiti jednu srednju brigadu. Možda bi to bilo sasvim u redu da recimo, planiramo novi rat ili sasvim dovoljno odvajamo za školstvo i zdravstvo. U svakom drugom slučaju čini se - suludo.

Hrvatska do 2024. planira za obranu izdvajati 2% BDP-a

U 2019. Hrvatska je za državnu obranu i vojsku izdvajala 1.75% BDP-a, a u narednih nekoliko godina strateški tu količinu novca želi povećati. Da podsjetimo, dio je to tako zvane “Inicijative spremnosti” za koju se zalaže Trump kako bi NATO-u vratio stari sjaj, ali svima je zapravo jasno da se i ovdje radi o nekim zakulisnim igrama. Istaknuo je to nedavno bez dlake na jeziku i sam Macron, javno izlažući svoju dijagnozu o “moždanoj smrti” koja prijeti ovom vojno-političkom paktu osnovanom još 1949. godine.

No vratimo se mi na Hrvatsku. Prema dosadašnjoj praksi, Hrvatsku na NATO summitima redovito predstavlja predsjednik, odnosno predsjednica, pa je logično pitanje koje si svaki građanin RH može postaviti uoči nadolazećih predsjedničkih izbora – što o povećanju ulaganja u obranu i vojsku misle predsjednički kandidati?

Aktualna predsjednica je za NATO

Iako su novinari pokušali dobiti odgovore od svih predsjedničkih kandidata, svoje odgovore ponudili su samo Grabar-Kitarović i Škoro.

Grabar-Kitarović koja je, podsjetimo, na mjesto predsjednice Republike došla s mjesta pomoćnice glavnog tajnika NATO-a, smatra kako NATO za Hrvatsku mora ostati jedna od ključnih poluga za ostvarivanje hrvatskog nacionalnog interesa, obranu Hrvatske i njezinih teritorija koje smo stvorili u Domovinskom ratu.

Škoro: NATO je u krizi identiteta

Protukandidat Miroslav Škoro zalaže se za osnaživanje Hrvatske vojeske. Smatra da se NATO od hladnog rata nalazi u svojevrsnoj krizi identiteta i da su odnosi koji su nekad bili crno-bijeli sada nalik 50 nijansi sive. Zajedništvo je poljuljano različitim interesima članica i jasno je kako je NATO-u potreban redizajn. Nadalje objašnjava kako nije zagovornik europske vojske, ali ne bi imao ništa protiv bolje regionalne koordinacije koja bi obuhvaćala europske članice čime bi Europa dobila veću težinu za stolom s Trumpom.

U suradnji s VRH-om, u okviru Vijeća za domovinsku sigurnost, Škoro će inzistirati na strateški osmišljenom razvoju sustava domovinske, nacionalne i građanske sigurnosti u uvjetima opće europske i svjetske nesigurnosti, posebice one koja je povezana s nekontroliranim migracijama i terorističkim ugrozama. Spreman je poslati i hrvatsku vojsku na granicu, istaknuo je u intervjuu za N1. Očito, za njega hrvatska vojska nije skup pozera, kao što je nedavno izjavio Milanović na skupu u Rijeci, nakon čega ga je Škoro javno prozvao i objasnio kako je to uvreda cijelom hrvatskom narodu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.