"Ni u domovima za invalide nema dovoljno nadzora"

Vijesti 19. sij 202011:29 > 12:14
N1

Mira Pekač Knežević iz Ureda pravobraniteljice za osobe s invaliditetom i Diana Topčić Rosenberg iz Udruge Adopta u Točki na tjedan govorile su o nefunkcioniranju sustava socijalne skrbi i potrebnim promjenama.

Puno je osoba s invalididtetom u različitim institucijama, ali uvjeti u tim ustanovama nisu zadovoljavajući, kazala je Mira Pekač Knežević.

VEZANA VIJEST

“Korisnici tih ustanova nemaju stalan i stručni nadzor i na to upozoravamo već nekoliko godina. Razlozi zbog kojih se smještaju su iznuđeni, naglašavamo da nitko zbog invaliditeta ne bi trebao biti izdvojen iz svoje sredine. To se događa jer država ne ulaže u brigu o njima. Osoba koja se nalazi u instituciji ne bi htjela tamo biti, ali je primorana jer im država ne može osigurati ono što može institucija. Kada se smjesti, obitelj ili osoba su uvjerenja da idu u sigurne uvjete”, rekla je Pekač Knežević, te se dotaknula požara u staračkom domu u Andraševcu, gdje je umrlo šestero korisnika.

“Žao mi je što je došlo do tragične situacije u domu u Andraševcu. To se moglo izbjeći da smo na vrijeme organizirali primjerene nadzore. Institucije u kojima su osobe s invalididtetom su pod inspekcijckim nadzorom Ministarstva demografije. Danas imamo devet inspektora, a ranije ih je bilo pet.

N1

Mi smo u godišnjim izjvešćima godnama govorili koje usluge država mora razvijati, među kojima je i usluga pomoći u kući, za starije osobe. Gerontodomaćica je nedovoljna za cjelokupno stanovništvo, ona je dobra na lokalnoj razini. 

Stanovništvo nam ubrzano stari, ali nemamo nikakve programe. Projekcije za 2016. godinu bile su da je oko 20 posto starog stanovništva u zemlji, a sada je to možda i 22 posto. Moramo razvijati zdravstvene i socijalne programe o tome kako ćemo pružiti kvalitetan život ljudima s invaliditetom i starijima. Mi smo potpuno nespremni kao zemlja za ono što nas čeka u vrlo kratkom periodu”, rekla je Pekač Knežević. 

Dodala je kako Hrvatska nije u situaciji da mora izmišljati na koji način riješiti problem njege starijih i osoba s invaliditetom, nego se može ugledati na države koje su već uspješno riješile to pitanje.

“Njega, asistencija, osiguravanje naknada, volonterska pomoć, vršnjačka pomoć, kada govorimo o mladima… Sve su to programi koje bi država mogla razvijati. Druge zemlje imaju takve programe, pa mi ne bi morali otkrivati toplu vodu, možemo vidjeti što oni rade. Ljubljana na primjer za male naknade osigurava pomoć i njegu u kući, fizikalnu terapiju…

Nama su usluge rascjepkane, nešto pruža zdravstveno, nešto socijalno, nešto civilno društvo. Država je odgovorna za razvijanje tih programa i različitih usluga, da bi osoba što suže mogla ostati u svom domu. Ministarstvo kaže da se na tome radi, da će se to planirati… Odlazak u ustanovu bi trebala biti stvar osobnog izbora”, rekla je Mira Pekač Knežević. 

 Diana Topčić Rosenberg iz Udruge Adopta komenitala je stanje u kojem se nalazi udomiteljstvo u Hrvatskoj. 

“Novi zakon o udomiteljstvu je na snazi godinu dana i pomaka uopće nema. Oko tog zakona je vođena velika kampanja, cilj je bio povećanje udomiteljskih obitelji i profesionalno udomiteljstvo. Koliko mi znamo, ni jedna osoba nije počela pružati profesionalno tu uslugu. Profesionalnih udomitelja nema, djeca iz obitelji se smještaju u dječje domove, a domovi izlaze u susret centrima za socijalnu skrb, jer nemaju gdje smjestiti djecu”, kazala je Topčić Rosenberg. 

N1

Rekla je kako je pitanje rješavanja problema s kojima se sustav suočava, kao i preuzimanje odgovornosti, na državi.

“U slučaju gdje je otac bacio svoju djecu s balkona, osim smjene ravnateljica Centra za socijalnu skrb nije se dogodilo ništa. Djeca u udomiteljstvu često ne znaju razliku između udomiteljstva i posvojenja, ona su nevidljiva i nemaju pravo glasa.

Odgovornost je na Vladi, čak i ako ne pravna, onda moralna i politička. Netko mora biti odgovoran, reći da nudi svoju poziciju i da mu je neprihvatljivo da se to dogodilo pod njihovim nadzorom”, kazala je Topčić Rosenberg.

#related-news_0

Mira Pekač Knežević upozorila je kako se odgovornost često prebacuje između različitih razina državnih tijela. 

“Zabrinjavajuće je bilo prebacivanje odgovornosti između Ministarstva i Županije, u slučaju požara u domu za starije. Kako je moguće imati situaciju da je netko osnivač i da da dozvolu za osnivanje doma, a onda to kontrolira državno tijelo? To su rješenja koja su potpuno nelogična.

Mi smo svakom Ministarstvu kada je promjena vlasti upućivali naše cjelovite prijedloge oko toga što bi se u sustavu trebalo mijenjati, i s tim upoznajemo svaku garnituru u ministarstvu demografije. Mi samo znamo da je u planu nacrt zakona o socijalnoj skrbi do kraja ovog tromjesječja i da fali nekoliko vrlo važnih zakona za osobe s invaliditetom”, rekla je Pekač Knežević. 

Na pitanje ima li naznaka da će pravila o posvojenju i udomiteljstvu mijenjati, Diana Topčić Rosenberg kaže da nema.

“Nema naznaka, na naše dopise dobivamo besmislene odgovore – da je to ili riješeno ili da se na tome radi. Ministarstvo je propisalo da bi kao udruga pružali određene usluge, onda morate dobiti odobrenje i potvrdu da imate uvjete za provođenje. Oni odobrenje dobiju, a onda se događa da Ministarstvo ne raspisuje natječaje na koje bi se mogli prijaviti. Ili se dogodi da se dobiju sredstva za neki projekt, a kada isteke razdoblje za koje su odobrena sredstva i udruga više nema kako financirati ljude, nitko se ne ponudi nastaviti provoditi projekt koji je bio dobar za zajednicu”, kazala je Topčić Rosenberg.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.