Sara Kekuš iz CMS-a je u N1 Studiju uživo s našim Markom Perožićem razgovarala o migrantskoj krizi.
Na pitanje Marka Perožića treba li Hrvatska poslati vojsku na granice, Kekuš je odgovorila kako apslutno ne treba.
“Naravno da ne treba poslati vojsku na granice. Kao prvo, slanje vojske na ljude koji bježe od rata i sukoba, slanje oružja na ljude koji bježe od oružja je apsolutno nehumani čin i treba ga izbjeći”, istaknula je Kekuš.
“CMS je još 2016. godine Ustavnom sudu RH predlagao pokretanje postupka ispitivanja ustavnosti Zakon o obrani i Zakona o nadzoru državne granice. Do dana današnjeg nažalost nismo dobili odgovor. Međutim, smatramo da je to potpuno neadekvatno rješenje i da je, kao i većina rješenja, to samo krizno rješavanja trenutne situacije koji uopće ne vode dugoročnim i održivim rješenjima.”
Kekuš je komentirala i činjenicu kako se SDP nije u potpunosti ogradio od slanja vojske na granice.
“Žalost je čuti takve komentare koji zapravo pokazuju nerazumijevanje trenutne situacije. Slanje vojske zaista nije adekvatno, kada imamo situaciju da brojni ljudi koji su u potrazi za sigurnosti zapravo nailaze na stanje potpune nesigurnosti. Države i čelnici zazivaju stanje panike i prikazuju njih kao prijetnju sigurnosti Eirope, umjesto da shvate da sami već godinama griješe i da je krajnje vrijeme da poduzmemo potrebne korake kako bi se u Europi raspodijelila odgovornost za migracije i omogućilo traženje međunarodne zaštite”, dodala je Kekuš.
Istaknula je i kako je izrazito neoprezno o ljudima koji bježe od političke, ekonomske i klimatske nesigurnosti govoriti kao o osobama koje ne zaslužuju međunarodnu zaštitu.
“Sirijaca je isto tako zaista velik broj u cjelokupnoj populaciji koja je trenutno prisilno raseljena. Da, tu govorimo i o drugim državama, poput Afganistana i Pakistana. No, vrlo je neoprezno govoriti o njima kao osobama koje ne zaslužuju međunarodnu zaštitu. Oni dolaze iz područja koja su zahvaćena ekonomskim i političkim nesigurnostima. Klimatske promjene su također jedan od razloga koja uzrokuju raseljavanja i niti jedna osoba koja nije stručna ne može paušalno ocjenjivati tko od njih zaslužuje međunarodnu zaštitiu, a tko ne.”
#related-news_0
Kekuš je istaknula kako se niti jedna zemlja Europske unije ne može sama nositi s migrantskom krizom te kako je potrebna reforma zajedničkog europskog sustava azila, budući da uvjeti, prihvat i integracija u svim zemljama EU- a nisu jednaki. Stoga je to također jedan od razloga zašto osobe koje bježe od sukoba žele ostati u određenim zemljama. “Fokus treba biti na integrciji i ulaganju sredstava na integraciju, umjesto militarizacije”, smatra Kekuš.
Također je istaknula kako se u svom radu susrela s brojnim osobama koje su žarko željele ostati u Hrvatskoj. “U svom radu sam se susrela s brojnim osobama koje su žarko željele ostati u Hrvatskoj, ali neadekvatnost našeg integracijskog sustava im je to konstantno onemogućavala.”
Na pitanje našeg Marka Perožića znači li to da smo neprijateljska zemlja prema strancima, Kekuš je odgovorila sljedeće:
“Apsolutno jesmo. Dok god se tečajevi hrvatskog jezika ne provode redovito i na način koji će ljudima pružiti adekvatno znanje i mogućnost snalaženja. Dok god oni nemaju pristup daljnjoj edukaciji, prekvalifikaciji te pristup poslodavcima koji će zadovoljiti neke njihove egzistencijalne potrebe, možemo reći da je to slučaj.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.