U sklopu naše rubrike Pitajte stručnjaka, neka od vaših pitanja u Novom danu postavili smo molekularnom biologu Kristijanu Vlahovičeku s PMF-a u Zagrebu. I dalje šaljite vaša pitanja na mail [email protected] ili putem naših profila na Facebooku i Twittteru.
Hvala vam na svim vašim pitanjima. Što veći broj njih pokušat ćemo postaviti našim gostima stručnjacima kako bi vam donijeli točnu, jasnu i pravodobnu informacju o pandemiji koronavirusa.
I ovaj put postavili ste dosta zanimljivih i važnih pitanja na koje je odgovore dao molekularni biolog s PMF-a Kristijan Vlahoviček.
Zašto je u Italiji pakao, a u nekim drugim zemljama mali broj umrlih u odnosu na oboljele?
“Moramo znati da je Italija bila među prvim europskim zemljama na udaru virusa i imali su nesreću da im je virus ušao u zdravstveni sustav i to je doprinijelo lošoj kliničkoj slici, oboljevalo je i dosta starijih pacijenata i zbog toga vidimo ovakvu situaciju u Italiji. Mjere samoizolacije, udaljavanja i ostajanja kod kuće su bile relaksirane i ne toliko ozbiljno shvaćene u Italiji kao što su bile u Kini i to je dozvolilo virusu da bukne i krene se nekontrolirano širiti.”
Analiza podataka o zaraženima sugerira da je pušenje značajan faktor virusa. Jesu li pušači podložniji i zašto?
“Ovo je sjajno vrijeme za pušače da razmisle o prestanku pušenja. Pokazalo se na analizi kineskih pacijenata da je vjerojatnost težih posljedica bila puno veće među pušačima i to intuitivno isto ima smisla. Ne morate imati nekih vidljivih posljedica od pušenja, ali unosom duhanskog dima u pluća vi ih senzibilizirate i osjetljivija su na infekcije. I onda se može desiti da prilikom zarade virusom veći dio pluća bude zahvaćen i klinička slika bude teža. Postoji dosta dobrih indicija da je pušenje značajan rizik u ovoj infekciji.”
Razvoj događaja oko pandemije koronavirusa pratite OVDJE
Vidi se da su stariji zbog imuniteta najugroženiji. Zašto su žene manje ugrožene i jesu li?
“To je još uvijek akademsko pitanje, baš zbog toga kako djeluje virus izloženiji su oni koji već imaju neki upalni proces jer virus dodatnim izazivanjem upale dovede tijelo u jednu globalnu upalnu reakciju koja onda izaziva dosta loše posljedice.
Imunološki su žene u nešto povoljnijoj situaciji od muškaraca zbog razlike u hormonima koji drugačije tjeraju naš imunološki odgovor ispostavilo se da u ovom slučaju je to puno bolje kod žena i kod mlađe djece koja na upale i imunološke procese reagiraju nešto drugačije nego stariji ljudi.”
Je li potvrđena veza između klimatskih promjena i pojave koronavirusa? Kina je velik zagađivač, kako ugljikov dioksid može utjecati na ponašanje virusa?
“Za sada nema pouzdanih informacija da se ovo desilo s klimatskim promjenama, a povezanost klimatskih promjena i epidemije će trebati još istraživati, prvo treba utvrditi putanju pojavnosti virusa, pa onda utvrditi postoje li klimatski faktori. Za sada nema podataka ni oko ugljičnog dioksida da bi mogao biti faktor utjecaja ili ne.”
Ja svom šefu godinama pokušavam objasniti da radim od doma. Sad su svi u homme officeu i sve štima, hoće li kriza dovesti do pomaka u virtualnom svijetu?
“Definitivno hoće, sad je vrijeme da se pozabavimo problemom, a to je brzo širenje infekcija, svima koji mogu preporučam da ostanu kući i što više izbjegavaju kontakte. Ova nas je kriza gurnula malo prema virtualnim načinima rada, to je u nekim segmentima dobro, vidimo da se i školstvo pokrenulo i brzo pripremilo dobar virtualni program. Neke od iskustava ćemo moći iskoristiti, ohrabriti se da možda radimo kod kuće, ali ovisi koliko smo produktivni. Ovo je vrijeme da ostanemo kući i spriječimo širenje virusa”, istaknuo je molekularni biolog Kristijan Vlahoviček.
Upute za postavljanje pitanja pronaći ćete OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.