Građane ne smijemo i nećemo ostaviti same i to nam je najvažnije, poručio je Predrag Štromar, ministar graditeljstva i prostornog uređenja gostujući na HTV-u i govoreći o obnovi Zagreba nakon potresa.
– Pošto zakonska regulativa nije baš najjasnija i najčišća na koji način obnoviti bilo koji stradali dio Hrvatske, mi sada pripremamo taj zakon za Grad Zagreb i za južne dijelove Krapinsko-zagorske županije, dodao je ministar.
Pojasnio je da će zakon biti kompleksan jer je Zagreb specifičan – zgrade su starije od 100 godina, građene su na specifičan način i grad nije bio spreman da pretrpi ovakav potres. Konzultiraju struku – uključeni su stručnjaci sa svih područja. Naglasio je da je novi zakon hitan i žuran, ali važnije je da bude kvalitetan. Zahvalio je svima u struci koji pomažu.
Što se tiče standarda sigurnosti prilikom obnove, Štromar kaže da pomažu Hrvatska komora inženjera građevinarstva i Hrvatska komora arhitekata, ali komuniciraju i sa strojarima, električarima. Građevinski fakultet će, dodaje, utvrditi za koji nivo potencijalnog potresa se moraju pripremiti zgrade koje se obnavljaju kako bi sigurnost kasnije bila na većem nivou.
– Kada izrade taj dio, to će biti dio zakona, dodao je.
Govoreći o vremenskom roku u kojem bi Zagreb trebao biti obnovljen, ministar kaže da Zagreb ima puno oštećenih simbola i trebat će puno vremena – sada treba napraviti kvalitetnu analizu. Dodaje da su zdravstvene i školske ustanove prioritet, ali i domovi građana.
Na pitanje otkud novac za obnovu, Štromar kaže da o tome razgovaraju, ali prvo treba utvrditi koliko novca treba za obnovu, tada će gledati iz kojih izvora će koliko doći – računa na državni proračun, na proračun Grada Zagreba, proračun županije, a i od Svjetske banke očekuju sredstva. Dodaje da se stalno razgovara kojim sredstvima financirati – računa i na fondove EU-a, donatore, prijateljske države koje će nam pomoći.
– Na koji način ćemo novce trošiti i ulagati, to je dio zakona. Jako je važno da u zakonu bude naglašena transparentnost (…). Sredstva nisu osobno naša – ona su od građana, od države i svih onih koji će donirati i tu treba jako paziti, rekao je.
Govorio je i tome hoće li se graditi zamjenski objekti za kuće s više stanova, smatra da se treba osigurati stambeno pitanje onim stanarima koji ne mogu više živjeti u svojim zgradama. Riječ je većinom o obiteljskim kućama koje će se morati rušiti.
– Ljudi će sigurno imati krov nad glavom – to je naš zadatak, to je naša obveza, poručio je Štromar gostujući na HRT-u.