Trenutno u Austriji radi oko 60.000 njegovateljica i njegovatelja iz stranih zemalja s prijavljenim obrtima koji svoje obaveze za mirovinsko i zdravstvo podmiruju u toj državi. One su odlukom Austrije o obaveznom testiranju pri ulasku u državu posebno pogođene. Odluka Austrije velik financijski udarac na njegovateljice, neke se ni ne vraćaju u domovinu
Zbog novog propisa kojim je Hrvatska stavljena na crvenu listu, njegovateljice i njegovatelji iz Hrvatske i regije prilikom ulaska u Austriju imaju dvije opcije.
Ili pokazati negativan test na koronavirus koji stoji 100 eura, a trošak snose sami, ili ići u dvotjednu karantenu tijekom koje su bez prihoda (a i trošak karantene snose sami). Pritom također moraju napraviti test na covid-19 u roku od 48 sati.
Za njegovateljske poslove koji spadaju u lošije plaćena zanimanja, koja rade uglavnom žene, takva procedura predstavlja velik udarac na financije.
Sve je to za Vidaflex, sindikalnu inicijativu za obrtnike i nove samozaposlene neprihvatljivo, stoga su organizirali peticiju kojom zahtijevaju besplatne covid testove za njegovatelje iz Hrvatske, ali i za one iz Rumunjske, Srbije i Bosne i Hercegovine te drugih zemalja na koje bi ubuduće moglo utjecati upozorenje o putovanju.
Andreja Grabovac iz sindikata vidaflex objasnila nam je kako njegovateljice koje putuju u Austriju zbog posla obično rade u turnusima od po dva tjedna (14 dana) te kako njegovateljica s dobrom ‘štelom’ u prosjeku zaradi otprilike 1300 eura neto, dok većina neto zarađuje između 900 i 1100 eura.
Nezapošljive u Hrvatskoj – njegovateljice u Austriji
Od 60.000 njegovateljica koje rade u Austriji, oko 30.000 su iz Rumunjske i Slovačke, dok oko 7.000 žena dolazi iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. One su relativno ‘nove’ te je njihov dolazak uglavnom počeo nakon globalne ekonomske krize od 2013. godine. Uglavnom su to žene u 40-im i 50-im godinama života koje su u Hrvatskoj nezapošljive. N1 je razgovarao s desetak njegovateljica o uvjetima rada na tom polju te kako je koronavirus utjecao na njih.
Neke su sa zatvaranjem u ožujku ‘zapele’ ili u Austriji ili u svojim državama. One koje su ostale u Austriji nisu se mogle vratiti svojim obiteljima, niti odmoriti od zahtjevnog posla koji zahtijeva njihovu 24-satnu prisutnost, dok su se one koje su ostale u svojim domicilnim državama suočile s gubitkom prihoda.
“To radimo zato što moramo, ne zato što želimo”
Specifičan je to posao, govori nam njegovateljica Sandra Djerdji, psihički i fizički zahtjevan, sa svojim ograničenjima jer njegovateljice skrb pružaju 24 sata na dan. Posao koji ionako ograničava, s koronavirusom postao je još teži, jer osobe za koje se skrbe spadaju u ranjivu skupinu ljudi osobito podložnu koronavirusu. “Svi smo tu zato što moramo, ne zato što želimo”, kazala nam je Djerdji.
Dodatni stres je i odvojenost od obitelji – turnusi od 14 sata rada u Austriji i 14 dana bivanja doma mogu se prevesti u šest mjeseci odvojenosti od obitelji i propuštenog vremena koje je moglo biti provedeno u krugu obitelji.
Koronavirus donio je samo nove probleme. Prvo je poskupio prijevoz kojega njegovateljice koriste. One, naime, koriste uglavnom privatni prijevoz jer je doći do Austrije vlakovima i autobusima iz nekih dijelova Hrvatske gotovo pa nemoguća misija koja zahtijeva više presjedanja. Plaćaju ga uglavnom same.
Onda je došla i najnovija odluka Austrije da svi koji dolaze iz Hrvatske (ali i drugih država poput Srbije, i BiH) moraju imati važeći test na koronu. Ako od zarade koja – u dobrom slučaju – iznosi 900 eura neto oduzmemo prijevoz i test koji košta od 100 do 150 eura i kojega bi one zbog prirode posla morale raditi jednom mjesečno, njegovateljicama ne ostaje puno.
Veliki izdatak
A koliki je to izdatak i kakve posljedice ima svjedoči i primjer Sandre koja je jednostavno odlučila ostati u Austriji do iduće godine. Ona se uopće neće vraćati u Srbiju gdje živi i gdje joj je i obitelj jer joj sve to predstavlja prevelik stres, kao i financijski izdatak. Stoga je odlučila ostati u Austriji dok sve ovo s koronavirusom ne prođe.
Sindikalistica Grabovac nam govori kako je vidaflex “odlučio raditi na poboljšanju uvjeta za njegovateljice tako da smo se unutar zadnjih nekoliko mjeseci uspjeli izboriti da njegovateljice dobiju pristup fondovima za nadoknadu štete nastalu uslijed korona krize povrat dijela iznosa troškova testiranja (za testove u matičnoj državi) te sada inzistiramo da država Austrija preuzme njegovateljice u ‘corona screening program’ koji bi njegovateljicama omogućio besplatno testiranje i besplatnu izolaciju za vrijeme čekanja rezultata testa.”
Skrb za starije u Austriji pada na leđa (potplaćenih) njegovateljica iz drugih država
Da će se nešto možda promijeniti, govori i jučerašnja izjava za medije austrijskog ministra zdravstva po kojoj je ‘pendlerima’ (radnici koji prelaze granicu radi posla u drugoj državi, op.a.) dozvoljeno ući u Austriju bez negativnih testova. U tom su se kontekstu spomenule i njegovateljice, međutim bez dodatnog objašnjenja, kako nam je javila Grabovac, tako da je i dalje nepoznanica što i kako s njima dalje odnosno nakon prelaska granice.
Austrija sa svojim većinski starim stanovništvo vjerojatno želi riješiti ovaj problem jer ako odu (potplaćene) njegovateljice iz drugih država, njega i skrb za starije past ća na leđa obitelji i zdravstvenog sustava koji nisu spremni tu skrb preuzeti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.