Glavna tajnica Sindikata hrvatskih učitelja Ana Tuškan rekla je za N1 da je još u "trećem mjesecu završen projekt s CARNET-om Digitalno zrele škole vrijedan milijardu kuna": "Rekli su nam da nije moguće praćenje nastave u realnom vremenu jer ne postoje tehničke mogućnosti."
Dojmovi Ane Tuškan nakon prvog dana školske godine ipak su pozitivni:
“Učenici su se vidjeli nakon dugo vremena. I učitelji i djeca su sretni što su došli u školu.”
Ipak, još nitko nije utvrdio koliko je posebno rizičnih osoba od komplikacija prouzročenih koronavirusom; koliko među učiteljima, koliko među učenicima, koliko među ostalima povezanima s njima.
“Ministarstvo još nema podatke o broju niti tih osoba niti te djece. Javljaju nam se zaposlenici koji nam kažu da su svjesni da ne mogu raditi u školi, ali da ne žele da zbog njih cijeli razred ide na online nastavu”, kazala je Tuškan i objasnila da bi mnogi od tih nastavnika, “bili spremni raditi online s djecom koja moraju na nastavu na daljinu.”
Na taj način bili bi savršeno korisni, a djeca koja trebaju nastavu na daljinu, i dobila bi je.
“Mogli bismo napraviti takvu kombinaciju da svi rade, da svi imaju mogućnost obrazovanja, da nitko ne bude zakinut”, predlaže Tuškan.
No, umjesto toga jedan od tri scenarija držanja nastave je i onaj “model B”, što ga je danas kritizirao sindikalist Branimir Mihalinec. Tuškan je rekla da je to jedno od neriješenih pitanja.
“Nije to samo slanje materijala, to je priprema materijala i sve ostalo”, objasnila je problem s B modelom.
U svijetu u kojem odavno na sveučilištima postoji mogućnost da se snimaju predavanja, pa ih profesori sami objavljuju, u Hrvatskoj iz većine škola kažu da nemaju mogućnost online nastave u realnom vremenu. Eventualno mogu snimati nastavni sat.
Tuškan u administraciji Radovana Fuchsa unatoč svemu vidi pomake nabolje u odnosu na ministarstvo Blaženke Divjak:
“Pozitivno je to što je ova nova garnitura ministarstva otvorena za dijalog, dok ona prošle ministrice to nikako nije bila.”
Rekla je da se stvari rješavaju, da se komunicira sa strukom, da se vide pomaci.
“Naravno da su opcije trebale biti pripremljene ranije”, ipak konstatira Tuškan.
Postojali su prijedlozi da se sa školskom godinom toliko ne žuri:
“Imali smo prijedloge da, dok ne prođe ovaj val epidemije izazvan turističkom sezonom, da držimo nastavu ili online ili pričekamo malo dok se sve ne pripremi.”
Sada se, rekla je, govori na takav način da se svi pitaju koliko će škole izdržati, koliko će dugo ostati otvorene.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.