U posljednjih 15 dana preko 100 posto je skočio broj bolesnika koji su zbog koronavirusa morali biti hospitalizirani. Brojevi i postoci ne čude kad se zna da Hrvatska danima bilježi negativne trendove. U Splitu je u tijeku reorganizacija KBC-a kako bi se mogli primiti svi bolesnici zaraženi koronavirusom, a neke nove mjere poduzimaju se i u KBC-u Zagreb.
– U zadnja dva tjedna imamo porast gotovo 100 posto, dakle situacija nije dobra. U KBC-u Zagreb, nemamo COVID bolesnika, samo trijažne postupke, imamo odgovarajuću zaštitu kako nam se virus ne bi probio u bolnicu jer KBC je bolnica nulte kategorije i najveća zdravstvena ustanova u Hrvatskoj pa si ne možemo priuštiti da nam virus uđe u bolnicu – izjavio je u emisiji Dobro jutro, Hrvatska prof. dr. sc. Ante Ćorušić, ravnatelj KBC-a Zagreb.
I u Splitu se pripremaju za najgore scenarije, KBC nije najveća, ali strateški je možda najvažnija bolnica u zemlji, kaže prof. prim. dr. sc. Julije Meštrović, dr. med., ravnatelj KBC-a Split.
– Moramo zbrinjavati sve bolesnike, one zaražene koronavirusom i sve ostale. Postavili smo šatore ispred bolnice koji služe za opservaciju onih bolesnika za koje primarno ne postoji sumnja na bolest COVID-19, no ako su došli zbog drugog razloga, a osoblje ima sumnju na COVID, moraju tamo biti opservirani dok se ne utvrdi postoji li infekcija i tek nakon toga slijedi daljnji postupak. Pacijenti kod kojih je sumnja na COVID-19 i dalje prisutna, upućuju se u Zaraznu bolnicu – objasnio je Meštrović.
Prof. Ćorušić naglasio je kako se osoblje u bolnici maksimalno trudi da ljudima s drugim dijagnozama koji dolaze na neki kontrolni ili drugi pregled maksimalno skrate vrijeme čekanja i boravka u bolnici. U tome su donekle i uspjeli, kaže, ali pacijenti zbog svoje sigurnosti, ako nešto nije hitno, izbjegavaju odlazak liječniku. Nije to hrvatski specifikum, napominje, tako je po svijetu, no nažalost očekuje se da će nakon kraja pandemije porasti broj malignih bolesti. Jer ljudi jednostavno ne dolaze na svoje kontrolne preglede, ne obavljaju ono što bi inače napravili.
– Upravo kako bi potaknuli ljude da obavljaju svoje preglede, mi smo uveli dodatne smjene, radi se popodne, po potrebi i vikendom pa smo liste čekanja uspjeli smanjiti na najmanji mogući broj. Moramo raditi i pružati uslugu svim bolesnicima – kazao je ravnatelj KBC-a Split i napomenuo da broj zaraženih u županiji pada, većinom su blaže slike kliničke bolesti, a i dalje je sve više oboljelih mlađe životne dobi.