Predsjednik Hrvatske liječničke komore (HLK) Krešimir Luetić opisao je u Newsroomu N1 što jesen donosi onima koji rade u zdravstvu i kako već danas izgleda njihova svakodnevnica.
“Zadnjih mjesec i pol, možda i više, svjedočimo velikim brojevima novooboljelih u Hrvatskoj. Možda je pozitivno što nam broj hospitaliziranih bolesnika ne raste eksponencijalno”, utvrdio je Luetić kako se naša zemlja kreće s oboljelima.
Slijedi jesen, rekao je, i u svakodnevnom radu liječnici se susretati pacijente sa simptomima kod kojih će biti teško ocijeniti je li nešto gripa ili covid-19:
“Za razliku od proteklih godina, kad se protiv gripe cijepio manji dio stanovnika… sada preporučam svima, posebno najranjivijim sugrađanima i zdravstvenim djelatnicima da se ove godine cijepe protiv gripe.”
“Neka istraživanja pokazuju da cijepljenje protiv gripe potencijalno donosi drugačiju kliničku sliku ili bolji odgovor organizma prema infekciji covidom, ako do nje dođe. U svakom slučaju, cijepljenjem protiv gripe smanjit ćemo broj oboljelih od gripe, kao i broj oboljelih od oba virusa”, kazao je Luetić.
Potom je rekao koliko je liječnika oboljelo, odnosno, koliko ih se nalazi u samoizolaciji.
“Prije šest, sedam dana imam podatke da je to više od 100 oboljelih zdravstvenih djelatnika, a više stotina u samoizolaciji”, kazao je.
Rekao je da obolijevanje svakog liječnika nosi poteškoće u radu, a posebno u manjim županijskim bolnicama, koje zbog toga mogu biti onesposobljene u radu ili svedene na to da funkcionira samo Hitna.
#related-news_0
Jedini način da se to spriječi, da se svede na najmanju mjeru, je “zaštitna oprema, trijaža, da se svi pridržavamo propisanih mjera”.
Luetić je rekao da se liječnici nalaze povremeno i u situacijama da se od njih traži da izbjegavaju određene aktivnosti koje se u njihovom slučaju označavaju rizičnima, a kod drugih građana ne:
“U trenutku kad se Hrvatska otvorila, a to nije odluka zdravstvene struke, nego je odluka političkog tijela, odnosno Nacionalnog stožera i Vlade, kad se otvorila za turiste, otvorila u smislu uobičajenih društvenih aktivnosti, omogućila okupljanja većih skupina ljudi, ne može se neodgovornim ponašanjem smatrati ako zdravstveni djelatnik ode u restoran ili da ode na nekakvu svadbu. Ako smo građani iste zemlje, onda svi imamo ista prava i obaveze.”
Bila je riječ o liječnicima koje bi prozivalo ravnateljstvo bolnice u kojoj rade. Ono što je smetalo HKL-u bilo je to što se, kako je rekao, rizičnim ponašanjem kod liječnika ponekad proglašavala njihova svaka potencijalna izloženost virusu, bez obzira na ono što su propisivali u tom trenutku Stožer ili Vlada.
#related-news_0
“Mi smo reagirali ne na činjenicu što je netko išao na svadbe, pa ga je ravnateljstvo prozivalo, nego što se rizikom u startu proglašavala svaka izloženost”, kazao je i dodao:
“Najveći broj kolega se pridržava mjera, odrekli smo se nekih aktivnosti koje drugi građani smatraju normalnima.”
Liječnici, rekao je, itekako vode računa o onima koji su zdravstveno najugroženiji i od drugih bolesti:
“U petom i šestom mjesecu bolnice su se vratile u normalan način rada, što traje sve do danas. Bolnice pokušavaju funkcionirati što bolje. Nastojimo najviše vremena i truda posvetiti malignim bolestima i onkološkim bolesnicima. Trudimo se obavljati svakodnevni posao, naravno, poštujući protuepidemijske mjere, zaštitnu opremu i sve opisano.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.