Predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Marija Selak Raspudić iz Kluba Mosta upozorila je u ponedjeljak da je broj kaznenih djela nasilja u obitelji porastao za 50 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
U povodu nedavnog tragičnog događaja u kojem je policajac usmrtio svoju suprugu i sebe pred očima njihove maloljetne djece Selak Raspudić upozorila je na zabrinjavajuće statističke podatke koji se tiču porasta obiteljskog nasilja od travnja do listopada 2020. u odnosu na isto razdoblje lani.
Kako je kazala na konferenciji za novinare, broj težih slučajeva obiteljskog nasilja koji najčešće završavaju ubojstvom porastao je za čak 50 posto, odnosno, 752 u odnosu na 511.
“Porast obiteljskog nasilja uzrokovanog trenutnom pandemijom i epidemiološkim mjerama koje je prate prisutan je svugdje u svijetu, a do njega dovode mjere koje ograničavaju kretanje zbog čega su ljudi prisiljeni na duži boravak u vlastitim domovima pa tako i žrtve sa zlostavljačima i gdje se rizično vrijeme povećava”, istaknula je Selak Raspudić.
Povećava se konzumacija alkohola kao odgovor na stres, a stres se pojačava i zbog ekonomske nesigurnosti, pad prihoda i gubitka posla, nemogućnosti pristupa zdravstvenim ustanovama zbog opasnosti od zaraze, izolacije i samoizolacije i nedostatka kontakta s prijateljima i rodbinom koja će prepoznati problem, dodala je, navevši to kao razloge rasta obiteljskog nasilja.
“Dok možemo pratiti pohvalnu brzinu vladine reakcije na napad na vladu, istodobno svjedočimo sporosti i slabosti njezina djelovanja kada su ugroženi građani Republike Hrvatske. Nakon ovog tragičnog čina, a imajući u vidu inozemnu statistiku koja upozorava na povećanje obiteljskog nasilja u vrijeme ove krize, izostala je dovoljno snažna reakcija nadležnih institucija”, ocijenila je.
#related-news_0
Zapitala se gdje je Koordinacija za sustav domovinske sigurnosti zadužena za sprječavanje radikalizacije društva koja bi se fokusirala na problem obiteljskog nasilja i njegovo rješavanje. Istaknula je i potrebu osvještavanja širih posljedica pandemije, koje uključuju i porast obiteljskog nasilja na pragu nadolazeće zime i nužnost snažnije društvene reakcije.
“Potrebno je djelovati preventivno, senzibilizirati i alarmirati javnost, a žrtvama pružiti adekvatnu institucionalnu potporu”, kazala je, najavivši za idući tjedan sjednicu odbora kojim predsjeda na temu “Obiteljsko nasilje u doba koronakrize, mogućnosti unapređenja prevencije i zaštite žrtava”.
Smatra da krizni stožer treba ekipirati stručnjacima za mentalno zdravlje, dodatno ulagati u medijsku propagandu kojom će se ukazati na centre, savjetovališta i SOS telefone kojima se žrtve ili potencijalne žrtve mogu obratiti. Predlaže i uspostavu snažnije međuresorne suradnje te zbog različitih, a djelomično i kontradiktornih informacija, prikupljanje podataka nevladinih organizacija koje se bave obiteljskim nasiljem i usporedba sa službenom MUP-ovom statistikom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.