Član saborskog Vijeća za civilni nadzor tajnih službi, Zoran Grgić, podnio je kaznenu prijavu protiv premijera Zorana Milanovića, ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića, ministra branitelja Predraga Matića te Vlade Dominića.
Kako se navodi u kaznenoj prijavi, podnesena je zbog kaznenih djela teška tjelesna ozljeda, nepružanje pomoći i napuštanje nemoćne osobe, povreda ravnopravnosti građana, povreda slobode izražavanja misli, povreda prava na okupljanje i javni prosvjed, povreda slobode vjere, protupravno oduzimanje slobode, prisila, prijetnja, narušavanje nepovredivoti doma i poslovnog prostora i protuzakonita pretraga, uvreda, dovođenje u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom, zlouporaba položaja i ovlasti, mučenje i drugo okrutno, neljudsko ili ponižavajuće postupanje ili kažnjavanje, neprijavljivanje pripremanja i počinjenja kaznenog djela, zločinačko udruženje, veleizdaja i povreda ugleda Republike Hrvatske.
“Za cilj su imali mučenje i zastrašivanje”
“S ciljem ostvarenja svojih temeljnih ljudskih prava, a u zaštiti digniteta Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: RH) i Domovinskog rata te drugih civilizacijskih vrijednosti društva, skupina zainteresiranih građana (u daljnjem tekstu: branitelji i invalidi) pokušala je kontaktirati prije otprilike godine dana Vladu RH putem nadležnog ministarstva jer nisu bili konzultirani pri procesu donošenja novih zakonskih rješenja. Kako su ista predviđala izjednačavanje žrtve i agresora, kao i druge neprihvatljive okolnosti, a iste bi putem donošenja zakonskih rješenja postale obvezatna pravna norma u RH, tražili su sudjelovanje u procesu sukladno Smjernicama za primjenu Kodeksa savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata (u daljnjem tekstu: Smjernice), a koje je sama Vlada RH donijela. Sudjelovanje građana, odnosno zainteresirane javnosti, jedno je od temeljnih načela europskog upravljanja javnim poslovima (Kodeks savjetovanja sa zainteresiranom javnošću u postupcima donošenja zakona, drugih propisa i akata, u daljnjem tekstu: Kodeks). Kako je kao dio pravne stečevine Europske unije definirano i Sudjelovanje građana, odnosno zainteresirane javnosti, jedno je od temeljnih načela europskog upravljanja javnim poslovima, a isti je Vlada RH grubo prekršila, radi upozoravanja javnosti na gore navedeno podignut je šator u Savskoj ulici 66, Zagreb.
Bojkot i ogluha Vlade RH se nastavila, a branitelji i invalidi iz Savske 66 nakon e-mail najave došli su radi razgovora s klubovima zastupnika u Hrvatski Sabor 28. svibnja 2015. Imajući nešto vremena u rasporedu razgovora izašli su na Trg sv. Marka javno podržati prosvjed „Imunološkog zavoda“. Kako je vladajuća stranka odbila razgovor ostali su čekati na Trgu prijem kod Predsjednika Vlade RH. Bitno prije tih potpuno legitimnih događaja, Ministarstvo unutranjih poslova RH (u daljnjem tekstu: MUP) je u suradnji s radnicima „Zrinjevca“ dovozio i postavljao ogradu oko cijelog Gornjeg Grada.
Skupina invalida, amputiraca i njihova mahom ženska pratnja (ukupno stanu pod dva suncobrana- vidjeti snimke) nastavila je čekati prijem kod Zorana Milanovića, a MUP je nagomilao oko 500 policajaca mahom u oklopima interventne policije potpuno nepotrebno.
Zbog vidljivog zastrašivanja i demonstriranja sile, branitelji i invalidi su se povukli nešto prije 22h dana 28. svibnja 2015. na prostor crkve sv. Marka i ostali do 29. svibnja 2015. nezakonito blokirani. Prema izvatku javno dostupne baze ARKOD već i prva stepenica crkve sv. Marka nije javna površina, te je postupanje izričito nezakonito. Potpuno je razvidno kako skupina teških invalida i njihova pratnja ne predstavljaju baš nikakvu prijetnju, posebice ne sigurnosnu te je cijeli događaj teško kršenje međunarodnog prava i međunarodnih ugovora koje je RH potpisala, Ustava RH i zakona. U tri navrata policija potpuno nezakonito ulazi duboko u prostor crkve sv. Marka i brutalnom silom udara branitelje te pokušava pojedine izvući izvan prostora crkve sv. Marka.
S ciljem očiglednog mučenja i zastrašivanja invalidi i branitelja ostaju zatočeni u crkvi sv. Marka, a policija spriječena ili usporava dostavu lijekova, hrane, vode i higijenskih potrepština.
Poslije 28. i 29. svibnja 2015. osumnjičeni 1.-3. dali su niz izjava za medije, zlorabeći ovlasti i položaj s ciljem diskreditiranja oštećenih i prikrivanja istine. Osumnjičeni 1.-3. su udruženo djelovali te počinili više djela na štetu pojedinaca i udruga (branitelja), ugleda RH u svijetu i (tim, a i drugim aktivnostima) narušili temeljne vrijednosti definirane Ustavom RH te više međunarodnih ugovora i konvencija. Osumnjičeni 1.-3., a moguće i drugi počinitelji djelovali su sa pozicije izvršne Vlasti RH s ciljem održavanja iste i stjecanja još jednog mandata što je potpuno legalno osim kada se udružujući radi postizavanja tog cilja krši Ustav RH, temeljna ljudska prava i zakoni RH.
Optuženi 1.-4. su izvršilo i javno poticanje na nasilje i mržnju, iznoseći neutemeljene i iracionalne optužbe, laži, stereotipe i predrasude kako bi u očima javnosti opravdala, odnosno racionalizirala mržnju prema braniteljima. Sama rječ “šatoraš”. ima takvu konotaciju.
Javnim istupima u protekle tri i pol godine, te postupanjem policije na Markovom trgu 28. i 29. svibnja 2015. i drugim postupanjima gore navedene trojice kršena su temeljna ljudske i ustavna prava, niz međunarodnih ugovora i povelja kojih je RH potpisnice te zakoni RH”, stoji u prijavi.