Znanstvenica: Moramo naučiti živjeti s ovom krizom još barem 12-18 mjeseci

Vijesti 04. stu 202011:50 > 12:02
N1

Znanstvenica s Imperial Collegea u Londonu Vjera Magdalenić-Moussavi, gostujući u N1 Studiju uživo govorila je o razvoju cjepiva protiv koronavirusa te trendovima u medicini upravo vezanima uz razvoj cjepiva.

Magdalenić-Moussavi je voditeljica tima na Imperial Collegeu koji pomaže akademicima da komercijaliziraju svoju znanost. 

“U to ime smo osnovali dvije firme. Jedna od njih se bavi isključivo cjepivom za koronavirus, ali je tvrtka osnovana na principu društvenog poduzetništva. Dakle, od cjepiva se ne bi ostvario profit”, pojašnjava Magdalenić-Moussavi. 

O razvoju cjepiva protiv koronavirusa

Rekla je kako oni možda malo kaskaju za Oxfordom te kako su trenutno na kraju kliničke faze 1/2. “Nade su da će više manje sve tehnologije koje se sada razviju, ako su efikasne, nekad sljedeće godine moći distribuirati”, kazala je. 

VEZANE VIJESTI

“Ono što je znanstveno vrlo zanimljivo, nada za klinički i medicinski svijet je da se tehnologije koje se sada testiraju su potpuno nove tehnologije koje bi se mogle koristiti za cjepivo protiv raka na primjer i druge bakteriološke bolesti. U doba krize ovakve stvari napreduju jako brzo”, dodaje. 

Ističe kako je dugoročni trend u medicini i razvijanju novih terapija da se gledaju strategije preventive. 

Imperial College u Londonu, objašnjava Magdalenić-Moussavi, ima jedan od najvećih budžeta iz industrije i oduvijek je u svojim postavkama imalo translaciju znanosti u društvu. 

“Mi smo jedan od vodećih sustava u Europi. Fokusirani smo na razvijanje novih tehnologija i prevođenje tih tehnologija u društveni boljitak”, rekla je. 

Je li cjepivo protiv koronavirusa rješenje za sve naše probleme?

“U svakom slučaju, apsolutno svi stručnjaci govore da taj prvi val cjepiva neće spriječiti zarazu nego bi spriječili teške simptome bolesti”, kaže Magdalenić-Moussavi. 

Naglašava kako je vrlo važno da društvo shvati da cjepivo nije rješenje svih problema. 

“Svi stručnjaci s kojima sam razgovarala se slažu da se moramo naučiti živjeti s ovom krizom još barem 12-18 mjeseci dok ne prođe cijeli svijet”, ističe Magdalenić-Moussavi.  

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.