Do sada najizraženiji toplinski val ovoga ljeta u zemlji i regiji obara temperaturne rekorde i u Dalmaciji. U subotu je šire splitsko područje bilo među najtoplijima u zemlji.
Protekle noći se temperatura na meteorološkoj postaji Zagreb Maksimir nije spustila ispod 24.4°C, što je za 0.1°C više od dosadašnjeg rekorda od 16. srpnja 2010. Na meteorološkoj postaji Zagreb Grič je izmjerena minimalna temperatura od 25.2°C. To je tek drugi puta u povijesti meteoroloških mjerenja (zadnjih 130 godina) da se temperatura na Griču nije spuštala ispod 25°C. Viša minimalna temperatura, 25.7°C, je izmjerena samo 16. srpnja 2010. godine, piše Crometeo.
U Splitu je izmjerena minimalna temperatura od 29.4°C, što je četvrti najviši temperaturni minimum u povijesti meteoroloških mjerenja na Marjanu tj. od 1948. godine. Ta vrijednost nije daleko ni od najviše minimalne splitske temperature koja iznosi 30.0°C, a izmjerena je 6. srpnja 1988. godine. Koliko je prošla noć bila neugodno topla u Splitu govori i podatak o 32°C izmjerenih u 2 sata ujutro.
Noć od petka na subotu je na većem dijelu Jadrana bila vrlo topla, s minimalnom temperaturom višom od 25°C. U većini krajeva unutrašnjosti noć je bila topla s minimalnim temperaturama od 20 do 23°C. Malo svježije je bilo u Lici (Gospić 13.7°C) i višem gorju (Zavižan 16.8°C).
Topla i vrlo topla noć uslijedila je nakon , u većini krajeva vrlo vrućeg petka s najvišim temperaturama iznad 35°C. . Najviša temperatura od 38°C je izmjerena na aerodromima Split i Osijek, te u Imotskom i Slunju. Brojna su i mjesta sa maksimalnih 37°C: Zagreb, Gorice-Nova Gradiška, Gradište-Ž, Karlovac, Knin, Ogulin. Pazin, Slavonski Brod, Zagreb Grič, Zagreb-aerodrom.
U Kaštelima pao rekord
Do sada najizraženiji toplinski val ovoga ljeta u zemlji i regiji obara temperaturne rekorde i u Dalmaciji. U subotu je šire splitsko područje bilo među najtoplijima u zemlji. Od kada postoje službena meteorološka mjerenja u splitskoj zračnoj luci (Resnik, Kaštel Štafilić) nikada nije zabilježena viša temperatura zraka, a ona je danas iznosila 39,4°C. Tako je za 0,3°C premašen dosadašnji apsolutni rekord zabilježen 25. srpnja 1988. godine.
Na meteorološkoj postaji DHMZ-a Split Marjan u subotu je najviša dnevna temperatura iznosila 38,1°C. Tako je nedostajalo samo 0,5°C za dosezanje dosadašnjeg apsolutnog rekorda koji iznosi 38,6°C, a izmjeren je 5. srpnja daleke 1950. godine.
Na Crometeo mjernoj postaji Kaštel Gomilica zabilježena je najviša dnevna temperatura zraka od 39,2°C, što je najviše od njenog puštanja u rad.
Pada rekord i u Splitu?
Da će temperaturni rekord biti jako blizu, Splićani su osjetili prethodne noći u kojoj je temperatura varirala između vrućih 30 i 32°C, a tek se u zoru uspjela malo spustiti ispod 30, pa je minimalna vrijednost iznosila 29,6°C. Četvrta je to najviša apsolutna minimalna temperatura. Najviša minimalna iznosila je 30,0°C 6. srpnja 1988.
More je u Splitu u subotu doseglo 27°C, pa je moguće da će nadolazeća noć biti još toplija od prethodne, što znači da je u nedjelju moguće obaranje rekorda i najviše minimalne i najviše temperature uopće.
Naravno, (vrlo) vruće nije bilo samo na splitskom području. Pojedina mjesta u Dalmatinskoj zagori, prvenstveno u šibenskom zaleđu dosegnula su 40°C, a nekoliko privatnih postaja na Šolti i okolici Trogira “dojavili” su istu vrijednost.
Prvi put ove godine more je u Dubrovniku dosegnulo 28°C, a trend zagrijavanja nastavit će se u nadolazećim danima.