Izlazimo iz arbitraže

Vijesti 27. srp 201511:12 > 11:19
N1

U Vladi je održan sastanak premijera Zorana Milanovića s predsjednicima klubova parlamentarnih stranaka na kojemu su sudionici razmatrali novonastale okolnosti vezane uz provedbu Sporazuma o arbitraži između hrvatske i slovenske vlade.

Sastank je bio kratak i konstruktivan, Hrvatska izlazi iz Ugovora o arbitraži. Sad će se provesti pravna procedura kako bi se pristupilo tom postupku‘, kazao je po okončanju sastanka premijer Milanović. ‘U tom ugovoru nećemo ostati jer je proces kontaminiran, došlo je do greške u postupku i postupak prekidamo’, dodao je premijer.

 Svi za konsenzus

‘Drago mi je došlo do sastanka. U ovom trenutku moramo biti u konsenzensu jer je nacionalni interes ugrožen. Očekujem da ćemo imati konsenzus’, kazao je Tomislav Karamarko, predsjednik HDZ-a prije ulaska u zgradu Vlade.

Istoga je mišljenja bio i Josip Slalapić (HDSSB).

‘Očekujem da izađemo iz sporazuma koji ugrožava hrvatske nacionalne interese. Inzistirat ćemo da Sabor donese takvu odluku, a poslije ćemo tražiti da se postupak vrati na početak. Dobrosusjedski odnosi sa Slovenijom su bitni, ali štititi hrvatske nacionalne interese je važnije. Stoga pohvaljujemo ovaj sastanak. Ovo je prvi puta da se ovakav sastanak održava i vjerujem da ćemo imati konsenzus’, kazao je Salapić.

Što nakon odluke o prekidu ugovora

Vesna Škare Ožbolt (DC, Novi val, Reformisti) ističe nužnost razmatranja hrvatskih budućih poteza pred međunarodnim arbitražnim sudom. “Za nas izlaz i raskid nisu dvojbeni, za nas je pitanje – što nakon toga, odnosno koje će biti hrvatske inicijative prema kojima ćemo postupati. Predlažemo i uvođenje gospodarskog sporazuma nakon ovoga (izlaska iz arbitražnohg sporazuma)”, rekla je čelnica DC-a.

Valter Boljunčić (IDS) također je za izlazak iz arbitraže, kao i Jadranka Kosor koja kaže kako Sabor zbog ponašanja slovenske strane treba suspendirati sporazum.

Branko Vukšić (Klub ljevičara) kaže kako će Hrvatska izlaskom iz arbitraže “izaći iz jednog sporazuma u koji nije trebala ni ući”.

Nansi Tireli (Laburisti) očekuje konsenzus i mudru, pragmatičnu odluku, a Milorad Batinić (HNS) ostao je rezerviran kazavši kako će njegova stranka danas “čuti stajalište Vlade i nakon toga odlučiti”.

Podsjetimo, skandal je izbio u srijedu nakon što su u hrvatskim medijima objavljeni transkript i audio-zapis koji pokazuju da su se slovenski član arbitražnog suda Jernej Sokolec i slovenska diplomatkinja, opunomoćena predstavnica za praćenje arbitraže, Simona Drenik dogovarali o iznošenju argumenata i lobiranju kod drugih sudaca Stalnog arbitražnog suda u Haagu u postupku o granici između Slovenije i Hrvatske.

Radi se o razgraničenju u Savudrijskoj vali gdje Hrvatska smatra da granicu treba odrediti od ušća rijeke Dragonje, gdje završava kopnena granica, i da se od te točke zaljev razgraniči primjenom crte ekvidistance. Slovenija, pak, ističe da cijeli zaljev pripada njoj, da su to njezine unutarnje vode i da je za vrijeme bivše Jugoslavije ona nadzirala cijeli zaljev te se stoga treba primijeniti načelo da svaka strana treba zadržati ono što je ranije imala. Prema transkriptu i audio zapisu razgovora Sokoleca i Drenik, objavljenom u hrvatskim dnevnim novinama, arbitražni bi sud dodijelio veći dio