O smjeru u kojem se kreće rješavanje problema dužnika u švicarcima razgovarali smo u Dnevniku u 22 s profesorom međunarodne političke ekonomije Lukom Brkićem.
Do sada smo imali dvije suprotstavljene strane – banke i Vladu, zatim se uključila Europska Komisija, a sada i austrijski ministar financija? Govori li nam to da je Vladin prijedlog zakona pod upitnikom?
‘Pitanje je koliko je Vlada odlučna provesti ovaj zakon. Legitimna je reakcija banaka i tako nešto je bilo i za očekivati’.
Europska komisija upozorava da vlada pri poduzimanju mjera mora poštovati europsko zakonodavstvo, koliko se ono poštuje ovakvim izmjenama?
‘Hrvatska je uskladila sve odrednice. Međutim, bankarske usluge nisu tako jedinstvene. Tužba banaka može uspjeti jer su temeljni ugovorni odnosi promijenjeni. Europska komisija ne može tu ništa, u to budite sigurni’.
U Poljskoj se razmatra osnivanje Fonda društvene odgovornosti kojim bi se osigurala olakšica ugroženim korisnicima kredita. To zagovaraju i banke. Na koji bi način funkcionirao taj fond i prema kojim socijalnim kriterijima bi se davale olakšice?
‘Ideja je jednostavna. Trošak konverzije bi se trebao kretati 50:50. Dakle, pola država i porezni obveznici, pola banke’.
Hoće li izmjenama zakona porezni obveznici platiti sedam milijardi kuna umjesto banaka, kako tvrdi oporba?
‘Da, jednim dijelom, zbog toga što će banke sada izkazati gubitak pa će biti manji porez na dobit. I sami dužnici u francima će sudjelovati indirektno u tome. Ipak, najveći teret bi trebale snositi banke pa zato tako i reagiraju’, zaključuje Luka Brkić.
Podsjetimo, potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU-a Branko Grčić te ministar financija Boris Lalovac poručili su u petak da Vlada čvrsto ostaje kod svojih zakonskih prijedloga rješavanja problema dužnika u švicarskim francima.
Također, prijetnjom odnosno ucjenom ocijenili su zajedničku izjava osam banaka, posebno dio u kojem banke prijete izbacivanjem iz stanova dužnika koji imaju problema u otplati.
Osam je banaka, naime, u zajedničkoj izjavi za medije zatražilo dijalog s Vladom te ponovilo svoj prijedlog rješenja problema zaduženih u “švicarcima” kroz proporcionalnu podjelu troška između uključenih strana, i to samo za socijalno ugrožene skupine građana. Pritom navode kako bi se, dok traje dijalog s Vladom, obvezale da neće “pokretati niti provoditi bilo koji postupak usmjeren na iseljavanje dužnika sa stambenim kreditima u švicarskim francima iz nekretnine u kojoj žive”.