Facebook stranica "Priznajem, Hrvat sam" razotkrivena je od strane medija France 24 kao jedna u nizu internetskih adresa s kojih se šire lažne informacije o izbjeglicama.
Deseci tisuća izbjeglica koje su krenule prema Europi pokrenule su lavinu lažnih informacija i fotografija na društvenim mrežama, uglavnom nastrojenih ekstremno desno. Njihova je svrha uvjeravanje građana da migrante ne treba prihvatiti, navodi France 24.
Pritom citiraju potpis fotografija objavljenih na Facebook stranici “Priznajem, Hrvat sam”, koja tvrdi da se među izbjeglicama u Europu provlače brojni teroristi. Antiimigrantska stranica, kako je nazivaju, s desne strane prikazuje muškarca koji drži automatske puške u rukama, navodeći da je snimljena u Siriji. S lijeve strane prikazuje muškarca koji nalikuje na njega, što je snimljeno, kako tvrde, u Njemačkoj.
Ne radi se o džihadistu
“Ove fotografije popraćene su tekstom: ‘Ovo nije izbjeglička kriza, ovo je premještanje trupa, dijelite…”, navodi France 24. Zaključuju da se možda i radi o istom čovjeku, ali da nema indikacija da on pripada džihadističkim skupinama. “Prvi trag: muškarac je svježe obrijan, što je strogo zabranjeno u džihadističkim grupama. Drugi trag: njegova uniforma izgleda kao da pripada kurdskim snagama iz Jedinica zaštite kurdskog naroda (YPG), koje se bore protiv džihadista Islamske Države na teritoriju Sirije”, dodaju. Inače, ova je stranica trenutno nedostupna.
Tim ovog medija razotkrio je i laži koje se pletu oko malenog Aylana Kurdija, dječaka koji se utopio i čija je fotografija obišla svijet. Antiimigrantske stranice dijelile su fotografiju njegovog brata tvrdeći da se radi o Aylanu, s tezom da ga je policija namjerno premjestila na lokaciju koja je više fotogenična od dijela plaže na kojoj je pronađen.
Okrivili migrante za silovanje i ubostvo
Ni slike mišićavih migranata koji se “iskrcavaju u Europi” nisu autentične – radi se fotografijama iz 2013. godine, snimljenim u – Australiji.
Također, nije točna niti fotografija koja prikazuje masovno ukrcavanje izbjeglica na brod, a koju je čak podijelio jedan belgijski parlamentarac. Ona je zapravo snimljena 1991. godine. Nadalje, prokazan je i lažni članak o 9-godišnjoj djevojčici koju su ‘oteli, silovali i ubili migranti’ na sjeveru Poljske, a koja je zapravo žrtva lokalnog nasilnika.