U Dnevniku u 22 sata gostovala je Sanja Barić, profesorica ustavnog prava iz Rijeke, koja je ranije na Pantovčaku s kolegama savjetovala predsjednicu vezano za davanje mandata nekome od potencijalnih pobjednika izbora.
Na sastanku na Pantovčaku, svi su se ustavni stručnjaci složili da Predsjednica ima pravo raspisati izbore i prije konstituiranja Sabora. Nalaže li Ustav kada bi to trebalo biti?
Točno, to je jedinstveno stajalište. Ustavni rok za sazivanje sjednice je 20 dana nakon objave rezultata, a to je danas, odnosno sutra. Mi imamo raniji saziv, odnosno tehnički Sabor do 22. 12. i to je otprilike krajnji rok. U Ustavu ne piše izričit datum, ali ako ne budemo imali Sabor do Božića – recimo da bi to mogao biti poziv na akciju.
Ustav iz 1990. godine predsjedniku je davao pravo da sam odluči tko će biti mandatar, čak i ako je on bio relativni pobjednik no ta je odredba je izmijenjena 2000. godine, kada je u Ustav izričito ušlo da predsjednik mora provesti konzultacije. I opet vremensko pitanje: do kad te konzultacije mogu trajati?
Da, to je točno, traju konzultacije. Nemamo izrijekom napisano, ali tumačenje je da je to može trajati minimalno 30 dana i maksimalno 90 dana, ako nakon 60 dana imamo vrlo izgledan dogovor, što predsjednica može vrlo lako utvrditi.
Iako od izbora nikako da se tri strane dogovore oko Vlasti, jedna je od najpopularnijih rečenica: “samo da se izbjegne ustavna kriza u Hrvatskoj”. Pojasnite nam kada bi nastupila ustavna kriza i što bi to značilo za državu?
Živimo u vrijeme civilizacije kada se vijesti okreću na skandal. Dakle, ovdje se ne radi o krizi, ovo je redovna situacija, ali nismo navikli na nju. Nismo ni blizu krize političke naravi, ovo je samo nova situacija pregovora i dogovora, koji su došli nakon izbora – mi smo navikli da nam neposredno nakon izbora sve bude jasno. Kad bi došlo probema, ne bismo imali Sabor, ne bismo proveli izbore, isteklo bi tromjesečno financiranje, proračuna ne bi bilo i događalo bi se da mandat ustavnim sucima također istječe i da su u produžecima mandata koji traju 6 mjeseci.
Jeste li u ovim hrvatskim političkim zavrzlamama, od proteklih izbora, naišli i kao stručnjakinja, na neko od pitanja koje je ustavnopravno dvojbeno?
Moje stanovište od ranije je da je Ustav spreman za osvježavanje, “updejtanje”, ne samo oko konstituiranja Sabora i imenovanja Vlade, već i oko pitanja ljudskih prava, referenduma, pravnih propisa. No, javnost tek kad se dogodi ovakva situacija uoči grešku. Političke stranke moraju biti spremne za proces ustavnih reformi koje bih preporučija, jer ih smatram nužnim.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.