'Primjenjute zamrznuti tečaj franka do kraja konverzije'

Vijesti 18. sij 201610:48 > 10:54
Cropix/Goran Mehkek

Udruga Franak pozvala je u ponedjeljak banke da dobrovoljno primjenjuju zamrznuti tečaj švicarskog franka (CHF) za obračun anuiteta do potpunog završetka procesa konverzije, da ubrzaju proces konverzije i omoguće transparentnost i dostupnost svih važnih podataka o povijesnim kamatnim stopama.

Udruga Franak u priopćenju podsjeća da za deset dana ističu zakonske mjere zamrzavanja tečaja franka (na razini 6,39 kuna za jedan franak), “što će dovesti do znatnog porasta mjesečnih anuiteta kreditnih dužnika u toj valuti uslijed sporog provođenja Zakona o konverziji i bankarskih odugovlačenja konverzije CHF kredita”. Banke će na taj način ponovno ugroziti građane u redovnoj otplati svojih kredita, smatraju u Udruzi Franak.

“Sukladno odredbama Zakona, sama konverzija kredita trebala se provesti u roku od 75 dana, odnosno do 15. prosinca 2015. godine. Banke su konverziju usporile zlorabeći manjkavost Zakona u kojemu nije jasno definiran rok za potpis aneksa ugovora. Osim toga, pojedine banke prekršile su Zakon u izračunima konverzije. Proces konverzije nedovoljno je transparentan i dužnicima nije moguće provjeriti istinitost povijesnog kretanja kamatnih stopa u euro kreditima”, stoji u priopćenju.

Udruga Franak stoga poziva banke da dobrovoljno primjenjuju zamrznuti tečaj za obračun anuiteta do potpunog završetka procesa konverzije, kako su to već najavile tri banke – Sberbank, RBA i Hypo Alpe Adria Bank.

Od banaka traže i da ubrzaju proces konverzije i omoguće transparentnost i dostupnost svih važnih podataka o povijesnim kamatnim stopama te da isprave sve nezakonitosti i nepravilnosti u provođenju konverzije.

Iz Udruge Franak ponovno upozoravaju kako praktički ne postoji nadzor regulatora, Hrvatske narodne banke (HNB) nad provođenjem konverzije. “HNB je u svojem nadzoru netransparentan, što je protivno ciljevima zaštite potrošača i uspostavljanja povjerenja građana u bankarski sektor. Dužnici još uvijek nemaju povratne informacije o nadzoru nad postupkom konverzije, što rezultira dodatnim nepovjerenjem u banke i HNB, a to će imati dalekosežne posljedice na potrošnju građana i rast BDP-a. Zbog toga je Udruga Franak podnijela u petak,15. siječnja 2016. zahtjev HNB-u da se očituje o provedenom nadzoru nad bankama obveznicama konverzije”, ističu iz Udruge Franak.

Pozivaju HNB da javno objavi rezultate nadzora, da ubrza postupak supervizije i da konačno objavi sve podatke o povijesnim kamatnim stopama u euro kreditima.

Još uvijek nisu dobili odgovor iz DORH-a

Udruga Franak poziva buduću izvršnu vlast da inzistira na provođenju zaštite potrošača korisnika financijskih usluga te na potpunoj odgovornosti HNB-a zbog velikih propusta za vrijeme plasiranja visokorizičnih i toksičnih kredita u švicarcima.
“Bez obzira na nepotpuni Zakon o konverziji, sve anomalije se moraju u potpunosti ispraviti, a propusti i nezakonitosti sankcionirati”, smatraju u Udruzi Franak.

Podsjećaju i da je Udruga Franak lani podigla kaznene prijave protiv guvernera HNB-a i članova uprava osam banaka, ali i da odgovor DORH-a još uvijek nisu dobili.

Udruga Franak od novog mandatara očekuje da njihove predstavnike pozove na sastanak te da ih uključi u sve buduće aktivnosti koje će nova Vlada poduzimati u rješavanju bankarsko-financijskih nezakonitosti.

“Od buduće vlasti očekujemo da bez odgode poduzme sve što je u njezinoj moći, da donese dodatne zakonske mjere kojima bi se ispravile sve manjkavosti konverzije, a pogotovo da odredi jasne i nedvosmislene rokove za provedbu konverzije, za transparentnost kamatnih stopa u konverziji te za rješavanje svih drugih tekućih problema u vezi sa zaštitom korisnika financijskih usluga”, ističe se u priopćenju.
Iz Udruge ponavljaju kako konstantno upozoravaju na “važnost nadzora bankarskog sustava od strane HNB-a, koji je gotovo u potpunosti izostao prošlih godina, zbog čega je bankama omogućeno da nezakonito i jednostrano određuju visinu kamate odnosno da jednostrano mijenjaju cijenu kredita bez prethodna ugovaranja s dužnicima”.

“Potrebno je da HNB uistinu štiti prava potrošača aktivno i svrhovito, a ne samo na formalnoj razini”, ističu iz Udruge Franak poručujući da u tom smislu neće odustati od konačne pravde pa tako niti od ustavne tužbe u vezi s kolektivnom tužbom, koja je podnijeta Ustavnom sudu u lipnju prošle godine.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.