Četiri slučaja sezonske gripe zabilježena su već u Hrvatskoj, bitno ranije u odnosu na zimsko vrijeme, kad gripa obično stiže u ove krajeve.
Kako Novi list doznaje u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ), riječ je o turistima kojima je gripa potvrđena na području Dalmacije. Ove se godine očekuje nešto jača sezona gripe u odnosu na lanjsku, kad praktički uopće nije bilo oboljelih, a cijepljenje se očekuje početkom studenog.
Prema informacijama iz HZJZ-a, pacijenti kod kojih je dijagnosticirana gripa imali su simptome COVID-a pa su testirani, a kad je test bio negativan, testirali su ih i na gripu, s pozitivnim rezultatom. Pojava gripe u ovo doba godine iznenadila je i same epidemiologe, jer se prvi slučajevi oboljelih u Hrvatskoj obično potvrde u listopadu ili studenom. Jedno od objašnjenja je da je takvih slučajeva bilo i ranijih godina, ali su simptomi bili blagi pa se nije radio test. Ove se godine puno testira, pa je zato veća vjerojatnost otkriti i druge viruse.
“Unatoč ranoj pojavi virusa gripe, ne očekujemo ništa neuobičajeno. Gripe neće biti ništa više nego inače. Bit će je svakako više od nule, koju smo imali prošle godine, ali to neće biti ništa što bi nas iznenadilo”, kaže dr. Diana Mayer, epidemiologinja HZJZ-a.
Kompletan protokol vezan uz cijepljenje protiv gripe bit će, kaže predstavnica HZJZ-a, nepromijenjen. Cjepivo će u Hrvatsku stići krajem listopada, kada će početi i cijepljenje zainteresiranih.
Evo kome se preporučuje cijepljenje protiv gripe
Dvojbe oko toga trebaju li se građani cijepiti i protiv gripe i protiv COVID-a epidemiolozi nemaju. Preporuke koje su vrijedile ranijih godina ostaju na snazi: cijepljenje protiv gripe preporučuje se starijim osobama i rizičnim skupinama, odnosno kroničnim bolesnicima i imunokompromitiranim osobama. Uz to, cijepiti bi se trebali i zdravstveni radnici i radnici u socijalnoj skrbi, kažu u HZJZ-u.
U pogledu tajminga cijepljenja, stručnjaci smatraju da je svima onima koji bi se htjeli cijepiti i protiv COVID-a i protiv gripe ipak bolje pričekati između apliciranja dvaju različitih cjepiva, nego cijepiti se objema cjepivima istovremeno.
“Zapravo, cijepiti se smije istodobno. Ali smatramo da je bolje pričekati između jednog i drugog cjepiva dva tjedna, kako bismo, u slučaju da bude nekih nuspojava, znali koje ih je cjepivo izazvalo”, objašnjava epidemiologinja Mayer.
Prema posljednjim podacima ECDC-a s kraja kolovoza, u čitavoj je Europi niski intenzitet gripe zamijećen samo u Slovačkoj, dok je ostatak EU-a praktički bez gripe. Ove sezone očekuje se da će cirkulirati dva soja virusa gripe A – Victoria (H1N1) i Cambodia (H3N2) te B – Washington i Phuket. Proteklih mjeseci obišli su južnu hemisferu, a prema njima definirano je i cjepivo za ovu sezonu.
Simptomi gripe i COVID-a vrlo su slični, pa je ove dvije virusne bolesti lako zamijeniti. Povišena tjelesna temperatura, kašalj, opća slabost, glavobolja i bolovi u mišićima karakteristični su za obje zaraze. Kihanje i curenje iz nosa, koji su česti pratitelji gripe, kod koronavirusa, međutim, nisu uobičajeni, dok će oboljeli od COVID-a češće imati suhi kašalj u odnosu na one ‘gripozne’, piše Novi list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!