Karlovački Možemo! predložio HEP-u mjere za HE Lešće

Vijesti 06. kol 202114:25 0 komentara
HEP.hr

Karlovačka lokalna grupe Možemo! predložila je u petak HEP-proizvodnji nekoliko rješenja problema koje građanima uz rijeku Dobru i turistima uzrokuje Hidroelektrana Lešće u Generalskom Stolu, te su najavili borbu za njih kroz tijela lokalne samouprave.

Za problem izravnanja voda iz akumulacije HE Lešće, što građani zovu puštanjem vodenog vala, pa i tsunamijem, koordinator Tematske grupe za okoliš Gordan Begler je na konferenciji za novinare u Karlovcu predložio drugačiji režim puštanja vode i sustav uzbunjivanja te gradnju usporne brane Globornica kod Crnog Kamanja, dva kilometra nizvodno HE..

Begler smatra da bi – u slučaju da HEP odbije te prijedloge – trebalo prijeći na pregovore o potpunom prestanku postojanja HE Lešće i uklanjanje građevine.

Kad je riječ o obavješćivanju građana, istaknuo je da bi im HEP trebao dostavljati poruke putem aplikacija na mobitelu o vremenu puštanja vode na brani Lešće, dok bi za kupače trebalo postaviti displeje, npr. sa solarnim napajanjem, kako bi se mogli informirati je li kupanje tog dana sigurno, odnosno kada se trebaju skloniti na sigurno, budući da naglo raste vodostaj.

Iz Možemo! su predložili da lokalne i državne vlasti pregovaraju s HEP-om o prestanku rada HE Lešće od 10. lipnja do 10 rujna, kada bi se potpuno zabranilo puštanje vode ili da se ugovore iznimne situacije za ispuštanje vode između 21 i 03 sata. Tema pregovora, kažu, u tom bi slučaju bila i povećanje minimalnog biološkog protoka vode kako bi se spriječilo prepunjavanje akumulacije.

Prestankom rada ljeti HEP bi na HE Lešću izgubio oko deset posto proizvodnje – proizvodnja im je ionako najjača tijekom neljetnih devet mjeseci – a građanima uz Dobru to bi omogućilo sigurnost, kao i sigurnost da se mogu baviti turizmom, rekao je Begler i naglasio da će se to dogoditi samo uz pritisak građana i medija.

Gradski vijećnik Adamec Dobriša najavio je da će Možemo! izaći s prijedlogom i u karlovačkom Gradskom vijeću, a da će uskoro baviti i utjecajem HE Lešće na izostanak mriještenja riba, eroziju obala u duljini od 30 kilometara, sve s utjecajem na floru i faunu, posebno ribe i ptice.

Za HE Lešće iz HEP-a kažu da je akumulacijsko pribransko postrojenje snage 42,29 MW. Izgrađena je nizvodno od Ogulina na rijeci Donja Dobra čija se akumulacija nastavlja na HE Gojak, te se nalazi na slivu rijeke Kupe. Pregrađivanjem korita rijeke stvoreno je akumulacijsko jezero koje počinje odmah iza HE Gojak. HE Lešće je visoko automatizirano postrojenje kojim se upravlja daljinskim putem iz upravljačnice HE Gojak, a projektirana je kao jednonamjensko postrojenje s mogućnošću dnevnog do tjednog izravnanja voda.

HE Lešće, koja radi od 2010., ima instalirani protok dva puta po 60 prostornih metra vode po sekundi, a kako je rekao Begler “tih 120 kubika po sekundi rijeka Dobra ne može izdržati”.

Problem je u tome, dodao je, što je HE Lešće zamišljena još ’70-ih i projektirana ’80-ih godina, kao niz elektrana, te ih je do Karlovca trebalo biti još pet. Budući da se svijest građana u međuvremenu mijenjala, takvo potpuno uništavanje Dobre više nije moguće, a HE Lešće ostala je dio megaprojekta koji nikada nije ostvaren, zaključio je Begler.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!