U utorak se kod Slatine srušio MiG. Ministarstvo obrane objavilo je da je MiG-21 pao na nenaseljenom šumovitom području u Virovitičko-podravskoj županiji tijekom obuke. Oba pilota uspješno su se katapultirala.
Kriminalistička vojna policija i glavni zrakoplovni vojni istražitelj provest će istragu pada vojnog zrakoplova MIG-21 dvosjeda u utorak u okolici Voćina, rečeno je na konferenciji za novinare MORH-a te istaknuto da su piloti prijavili “određene probleme u radu motora”.
TIJEK DOGAĐAJA
Križanec: Srušeni MIG imao problem s motorom, neće se svi prizemljiti
Zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva brigadni general Michael Križanec iznio je detalje vježbe:
“Imali smo planiranu obuku s 5 aviona u istom trenutku u zračnom prostoru koji su imali određene zadaće za provesti koordinirano. U 13:44 smo dobili da je jedan od aviona objavio poziv u nuždi, u 13:48 posada je dojavila da će izvršiti katapultiranje, odnosno izbacivanje iz aviona zbog problema s radom motora. Unutar pola sata poletio je prvi tim za spašavanje i u 15:28 su posade uočile oba padobrana, što nam je potvrdilo da su oba pilota sigurno napustila avion prije udara u zemlju.”
Istaknuo je da su oba pilota bila vrlo iskusna.
“Zahvalio bih se i kolegama iz američkog, francuskog i mađarskog ratnog zrakoplovstva koji su ponudili ponoć i izrazili podršku”, dodao je zapovjednik Križanec.
Poručio je da se neće prizemljiti svi MIG-ovi.
Više pročitajte OVDJE.
U potrazi sudjelovalo i 11 dronova
Zvonimir Miler, koordinator HGSS-ove potrage za nestalim pilotima u Dnevniku N1 televizije komentirao je kako je izgledala cjelokupna akcija spašavanja.
"U pitanju je bio nepristupačan teren, ali to je naša domicijalna okolina. Sama akcija ide prema standardnom postupku traganja za nestalim zrakoplovima. Sve operativne snage su bile na terenu. Već u 15.05 naši su pripadnici bili na terenu s potražnim psima", rekao je.
Navodi kako su članovi HGSS-a s pripadnicima MUP-a prvi došli do ozlijeđenog pilota. Zatim su stigli i mještani, a pilot je nedugo zatim bio zbrinut.
"U 16 i 20 već je bio medicinski zbrinut. U ovom trenutku nemamo podatak o njihovom stanju, nama je bilo bitno da se što prije lociraju", rekao je te dodao: "Uvijek je korisno dobiti informacije od lokalnog stanovništva, međutim, ovo je akcija u kojoj službe moraju profesionalno raditi svoj posao i koristiti sustav zaštite i spašavanja jer kad su u pitanju civili svaka je pomoć dobrodošla", kazao je.
Navodi da je danas na teren izašlo 28 pripadnika HGSS-a pripadnika s preko 15 vozila i jednim zapovjednim vozilom, jedan tim s potražnim psom i jedan tim s bespilotnom letjelicom. Isto tako, ativirano je 11 okolnih stanica s ukupno 95 pripadnika i još 11 bespilotnih letjelica i 4 potražna tima koji su opozvani čim je akcija okončana u 16:25.
Počela konferencija
U 19 sati počela je konferencija za medije koju možete pratiti OVDJE.
Analitičar: Ministar u resoru ima puno većih problema od pada jednog MiG-a
Pad MiG-a kod Voćina nedaleko od Slatine u Dnevniku je komentirao vojni analitičar portala Obrana i sigurnost (Obris.org) Igor Tabak.
"Tekar su evakuirani piloti, a istraga praktički nije ni počela. To što su neki visoki dužnosnici otišli na poprište i vratili se, tek će na konferenciji dati neke elementarne okvire događanja, koliko se oni mogu sa znati. To je prostor za ozbiljniju istragu koja će duže trajat, no ne bi smjela kao neke beskrajno godina pa da se više ne čuje ništa o tome", rekao je Tabak.
Više pročitajte OVDJE.
Avion lociran pomoću moderne tehnologije
"Trenutno se ne može pristupiti području gdje je zrakoplov pao. To je gusta šuma i šikara, to je u jednom prostoru između dva brda, gdje je pao avion koji se prepolovio. Dio je izgorio, ostao je samo rep.
Načelnik PU virovitočko-podravske i voditelj službe policije za javni red i mir su zajedno s vatrogascima prvi došli do mjesta pada aviona i pristupili gašenju. Jednog pilota su pronašli službenici interventne policije i jedan mještanin koji su mu pomogli. Drugi pilot je sam došao do kuće blizu nesreće.
Mjesto pada osigurava vojna policija", rekao je za N1 novinar ICV-a Tomislav Maloča.
Dodaje da su piloti helikopterom prebačeni u bolnicu u Zagrebu.
Avion je lociran pomoću suvremene tehnologije kojom su lociralu zadnju putanju koju je sam avion odaslao.
Oglasio se i Milanović
“U ovom trenutku najvažnije je da su oba pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva živa te da nema žrtava ni ozlijeđenih na mjestu pada zrakoplova, kao ni štete na imovini građana. Ozlijeđenom pilotu HRZ-a želim brz oporavak. U stalnom sam kontaktu s načelnikom Glavnog stožera OSRH admiralom Robertom Hranjem koji me obavještava o situaciji. Očekujem da se što prije utvrde okolnosti i razlog pada zrakoplova MiG-21", rekao je predsjednik Zoran Milanović.
Svjedoci o pronalasku pilota
Deset kilometara od Voćina, na teško pristupačnom terenu srušio se danas MIG Hrvatske vojske usred redovite vježbe.
Mještanka Voćina Anđa Ašić pomogla je među prvima prvom pronađenom pilotu. Katapultirao se iz aviona u šumu te sam krenuo potražiti pomoć.
“Izašao je iz šume dezorijentiran. Rekao je kako se ničeg ne sjeća i da je bila magla. Odmah smo pozvali policiju i Hitnu pomoć, koji su brzo došli i pružili mu pomoć”, rekla je Ašić za ICV.hr.
Više pročitajte OVDJE
Pressica u 19 sati
U vojarni „pk Marko Živković“ na Plesu u 19,00 sati održat će se konferencija za medije povodom pada aviona HRZ-a MiG-21.
Konferenciji za medije nazočit će ministar obrane Mario Banožić, načelnik Glavnog stožera OSRH admiral Robert Hranj i zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva brigadni general Michael Križanec.
Selak objasnio kako izgleda katapultiranje pilota: “U pitanju su sekunde”
Legendarni umirovljeni pilot i brigadir Ivan Selak u Newsroomu je komentirao pad MiG-a.
“Zbog čega je došlo do katapultiranaj utvrdit će istraga. Navodno je došlo do problečma s motorom i posada je ispravno odlučila, da se ne može nastaviti let i odlučili su se katapultirati”, kazao je Selak.
Više pročitajte OVDJE.
Objavljena fotografija
Fotografiju srušenog MiG-a objavio je ICV.hr.