Liječničke udruge održale su u utorak sastanak na kojemu je odlučeno da liječnici idu u štrajk. Nakon sastanka je priopćeno da je svih pet liječničkih udruga - Hrvatski liječnički sindikat (HLS), Hrvatska liječnička komora (HLK), Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL), Koordinacija hrvatske obiteljske medicine (KoHOM) i Inicijativa mladih liječnika - spremno za štrajk.
O najavljenom štrajku kratko se oglasilo i Ministarstvo zdravstva: “Kao i do sada, Ministarstvo zdravstva je otvoreno za dijalog koji je jedini put prema donošenju rješenja. Prosvjed i štrajk je legitiman način iskazivanja nezadovoljstva, no udaljava nas od unaprijeđenja zdravstvenog sustava, a time i od samih pacijenata.”
Podsjetimo, prije deset dana pet krovnih liječničkih udruga organiziralo je veliki prosvjed na Trgu sv. Marka kojim su iskazali nezadovoljstvo svojim statusom, plaćama, ali i cjelokupnim stanjem u zdravstvenom sustavu. Po procjenama organizatora, na Markovu trgu okupilo se oko 2.500 liječnika iz Zagreba i ostalih dijelova Hrvatske.
No, kako se njihovi zahtjevi nisu ispunili ni nakon prosvjeda, na sastanku u utorak je odlučeno da je sljedeći korak štrajk.
TIJEK DOGAĐAJA IZ MINUTE U MINUTU
Koji je najraniji termin štrajka liječnika?
"Ako premijer ima vremena za otvaranje vinarija, treba ga naći i za liječnike"Predsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječnika Ivana Šmit komentirala je u N1 studiju uživo najavu štrajka liječnika.
Ona kaže kako ne zna jesu li u Vladi ozbiljno shvatili najavu štrajka, ali da se liječnici za to ozbiljno pripremaju.
Prema njenim riječima, najrealniji i najraniji termin za štrajk mogao bi biti u svibnju. Sve ovisi o tome kako će napredovati razgovori s Plenkovićem, Berošem i hoće li biti naznaka da se rješavaju stvari koje su tražili da se riješe, kaže. Liječnici očekuju apsolutno razmijevanje pacijenata i primili su, govori Šmit, puno poruka podrške od njih.
Više čitajte OVDJE.
"Premijeru, vi ste na potezu"
Liječnici su poslali pismo premijeru, rekla je u razgovoru za N1 predsjednica KoHoM-a Nataša Ban Toskić. Traže da ih primi na sastanak. "Premijeru, vi ste na potezu", poručila mu je.
"Ako Plenković misli da je štrajk zbog plaća..."
"Ako Andrej Plenković misli da spremamo štrajk zbog plaća, znači da on ne razumije u kakvom mi sustavu radimo. Prema izjavi koju sam jutros čitala, čini mi se da on ne razumije problem", rekla je nakon sastanka u Ministarstvu zdravstva predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata Renata Čulinović Čaić.
Više pročitajte OVDJE.
Butković: Nema potrebe da itko štrajka.
Ministar Oleg Butković poručio je kako nema potrebe da itko štrajka.
"Kolega Beroš će kao i dosada razgovarati s liječnicima i svima s kojima treba i vjerujem da će doći do kompromisa jer nema potrebe da itko štrajka i da imamo ikakve paralize u Hrvatskoj. Vremena nisu idealna, ali mislim da radimo velike stvari. Veliki su izazovi pred nama i vjerujem da će biti razumijevanja i s jedne i s druge strane", kaže Butković.
“Krajnje je vrijeme da se uključi premijer”
Liječnica obiteljske medicine Vesna Potočki Rukavina razgovarala je s našom Ivom Puljić Šego o problemima primarne medicine zbog kojih će obiteljski liječnici podržati štrajk.
Već dugo vremena upozoravaju, govori ona, na prepopterećenost liječnika obiteljske medicine, pedijatara i ginekologa. Zbog toga se ne uspijevaju posvetiti pacijentima koliko bi trebali. U prosjeku, kaže, pacijentu mogu posvetiti sedam minuta. Najveći uteg obiteljskim je liječnicima administrativna preopterećenost i to žele maknuti iz ordinacija i baviti se medicinom.
Sve pročitajte OVDJE.
Kekin: Beroš je pun lijepih riječi, ali...
Saborska zastupnica, i sama liječnica, Ivana Kekin, kaže da podržava štrajk liječnika jer je to, očito, jedini način da se Vladu prisili na dijalog.
Kekin kaže i da je zbog Vlade Andreja Plenkovića iz Hrvatske otišlo 600 liječnika. Iznimne plaće ima mali broj liječnika, a najveći dio njih, govori, posebno onih u provinciji, ima zaista niska primanja. "O kakvim plaćama mi pričamo? Nemaju mogućnost, osim da dežuraju 30 dana mjesečno pa da im plaća bude usporediva s europskom. ... Ovaj sustav će preživljavati, ali za radikalne promjene unutar sustava neće pomoći ni Beroš ni Plenković nego samo micanje HDZ-a s vlasti i postavljanje nekog novog, normalnog ministra", kaže ona.
Razumije, govori, i zašto se liječnici više ne žele nalaziti s Berošem. "On je uvijek pun lijepih riječi, ali od realizacija ga dijele svjetovi. Plenković će, kao i s roditeljima njegovateljima, htjeti sebe predstaviti kao onoga koji rješava situaciju, ali podsjetit ću ga da liječnici već godinama ovo traže. Već su sve udruge kritizirale tu reformu, nema tu sreće", kaže Kekin.
Pavić Šimetin: Zavod će svoje odraditi
Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja HZJZ-a kaže kako Zavod mora raditi jer se bavi opasnostima za zdravlje, ekologiju. Na pitanje znači li to da bi se mogla proglasiti radna obveza, ona kaže da je to pitanje za Ministarstvo, a da će Uprava Zavoda odraditi svoje.
"Liječnici i Beroš u paralelnim svijetovima"
"Teško će doći do mirenja Vlade i liječničkih organizacija bez konkretnog uključivanja premijera. Jaz koji je nastupio posljednjih mjeseci između Ministarstva zdravstva, konkretno ministra Beroša i liječnika, toliko je dubok da se čini kao da žive u paralelnim svijetovima", rekla je u svojoj jutarnjoj analizi naša reportarka Nataša Božić.
Cijeli tekst pročitajte OVDJE.
Hrelja: Ne razumijem tko tu kome štrajka
"Neke stvari su meni malo čudne jer ja sam organizirao štrajkove i gledam ovaj štrajk gdje liječnici štrajkaju liječnicima, ne razumijem tko tu kome štrajka i ne razumijem da su se u štrajk uključile komore", rekao je u Novom danu N1 televizije, govoreći o štrajku liječnika, Silvano Hrelja.
Cijeli razgovor pročitajte OVDJE.
Oglasio se Plenković
Predsjednik Vlade Andrej Plenković za HRT je komentirao najavu štrajka liječnika.
Kazao je kako su plaće posebno u zdravstvenom sektoru rasle više nego ikad, te najavio da će provjeriti sve plaće u zdravstvu i nastaviti razgovor i tražiti rješenja.
"Od 2016. osnovica plaća je narasla za trideset i nešto posto uz različite druge dodatke. Plaće u zdravstvu su rasle više nego ikad. Zatražit ću od kolega da malo provjeri. Razumijem da postoje različite kategorije plaća u zdravstvenom sustavu. Zato ministar ima zadatak razgovarati sa svim dionicima u zdravstvu i vidjeti kako se što može unaprijediti", kazao je.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare