Uskoro počinju upisi u vrtiće, a čini se kako će mnoga djeca ostati neupisana zbog novog kriterija koji je donijela Vlada. Naime, od ove godine prednost imaju djeca starija od četiri godine, neovisno o tome jesu li im roditelji zaposleni ili ne. Najveći problem ipak se očekuje u Zagrebu, gdje je dodatan pritisak zbog ukidanja mjere roditelj odgojitelj.
Vlada je odlučila da će od ove godine pri upisu u vrtiće apsolutnu prednost imati djeca starija od četiri godine, iako im roditelji možda ne rade. Ministar obrazovanja danas nije htio pred kamere, pa je ministar socijalne politike pokušao pojasniti. Ali čini se da je i on zbunjen.
“S obzirom da je ingerencija upravljanja dječjim vrtićima u rukama jedinica lokalne samouprave odnosno gradova i općina koji su osnivači, Vlada je tu pristupila horizontalno i jednako prema svima nudeći nekoliko modela s kojima su gradovi i općine mogli dobiti bespovratna sredstva i izgraditi dodatne kapacitete na svojim područjima. Mi ćemo učiniti sve da i kroz reformu školstva koja uključuje i jedan dio predškolskog odgoja i obrazovanja da sva djeca u Hrvatskoj imaju svoje mjesto u vrtiću”, kazao je Marin Piletić, ministar socijalne politike (HDZ).
“Unatoč ovoj ministrovoj dobrozvučećoj najavi, u zagrebačkim vrtićima niti ove godine neće biti dovoljno mjesta za svu djecu. Jasno je to i prije nego što su počeli upisi. Ove jeseni se sigurno još neće moći upisati sva djecu koja imaju uvjete, ali ovom brzinom izgradnje vjerujem da već sljedeće godine nećemo imati problem, a kroz dvije godine bi morali moći omogućiti ono o čemu već cijelo vrijeme govorimo, a to je “univerzalna dostupnost vrtića” u gradu Zagrebu”, kazala je Danijela Dolenac, zamjenica gradonačelnika Zagreba (Možemo)
U Splitu ne bi trebalo biti problema.
“Reorganizacijom postojećih vrtićkih grupa i rada vrtića je došlo do nekih novih mogućnosti za nova mjesta za upise djece i vjerujem da će uz te sve aktivnosti, ako ostane ista razina i interesa za vrtiće da će se ove godine značajno smanjiti broj neupisane djece ako ga uopće bude”, kazala je Marijana Puljak, saborska zastupnica (CENTAR).
U Zagrebu je dodatan pritisak zbog ukidanja mjere roditelj odgojitelj.
“Znamo kako je mjera roditelj odgojitelj se kretala, većina te djece, otprilike negdje 2/3, dakle, negdje oko 2 tisuće bi mogle biti u dobi od 4+”, kazao je Luka Juroš, pročelnik gradskog ureda za obrazovanje.
Iako su u Vladi obećali da će gradovima i općinama ustupiti prostore koji bi mogli biti prenamijenjeni u vrtiće, odgovora još nema. Oporbeni zastupnici i ne žale previše zagrebačku vlast.
“Očigledno je tu u tijeku jedno bušenje zagrebačkog gradonačelnika, i kroz ove izmjene u poreznim obračunima koji će natjerati gradonačelnika, ne samo Zagreba nego i ostalih jedinica lokalne samouprave budući da će ostati bez dijela sredstava moraju podizati svoje lokalne prireze, tako je eto i ovo. Stavlja se gradonačelnika u nelagodnu poziciju. No, taj se gospodin sam u tu situaciju doveo, meni ne pada na pamet niti da ga branim niit da ga napadam barem što se toga tiče”, poručio je Davor Dretar, saborski zastupnik (DP).
“Uopće me ne interesiraju igrice političke, samo želim reći da apsolutno svako dijete ima pravo na vrtić, a da je na onima koji su na vlasti odgovornost da oni nađu ta mjesta. Kako god”, rekao je Božo Petrov, predsjednik Mosta.
Upravo bi ovo mogao biti i odgovor ministra Fuchsa, jer su po Zakonu gradovi i općine dužni osigurati dovoljno mjesta za svu djecu, a djeca starija od četiri godine po tom istom zakonu imaju prednost jer se Vlada pri nejgovu donošenju očito vodila europskim preporukama ne mareći zato što u hrvatskim vrtićima nema dovoljno mjesta za sve.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!