U Slatinama na otoku Čiovu morska kornjača, glavata želva, inače strogo zaštićena životinja, prema tvrdnjama mještana od početka sezone ugrizla je četiri osobe. I dok stanovnici tvrde da je kornjača opasna pa su na plažu postavljeni i plakati kako bi se upozorilo kupače, stručnjaci su složni da one ne napadaju nego se brane.
Mario Andrijolić, za HRT-ov Regionalni dnevnik rekao je da je čuo za napade kornjače, ali da je osobno nije vidio.
“Vjerujem u autentičnosti fotografija koje su snimljene, ali ne bih dizao tenzije po tom pitanju. Mislim da je to naša domaća životinja koja se napokon vratila u naše krajeve te je na ni jedan način ne bih htio otjerati”, objasnio je.
Andrijolić je rekao da zna za tvrdnje koje govore da kornjača koju djeca napadaju na snimci nije iz Čiova nego iz okolice Zadra, piše HRT.
“Moramo vjerovati i biti pozitivni da neće biti više ugriza i da će se kornjača primiriti”, rekao je.
Naime, u tekstu koji je ranije objavljen na našem portalu, stručnjaci navode da kornjače napadaju ljude samo kako bi se obranile. Nekoliko smo puta već pisali o slučaju ugriza kornjače, a evo što su o tom rekli stručnjaci.
“Ni u jednom slučaju nije došlo do samovoljnog napada glavate želve kao što je informacija u javnosti. Zapravo je ona bila u moru kad su je pokušali dodirivati”, rekao je za HRT Draško Holcer, viši kustos Hrvatskog prirodoslovnog muzeja Zagreb.
“Morske kornjače nisu agresivne i ne stupaju u interakciju ni s drugim životinjama ni s ljudima kad je vrijeme parenja. Ovo što vidimo zadnjih dana je trenutak kad je bila ugrožena i došlo je do reakcije”, rekla je Tina Belaj, Oporavilište za morske kornjače Plavi svijet, Veli Lošinj.
“Vidljivo je da je ljudi maltretiraju. Životinja se bori da dođe do zraka, okreće se na leđa i isto tako pokušava ugristi”, istaknuo je Holcer.
Glavata želva je najbrojnija vrsta u Jadranu i to joj je najomiljenije stanište. Njen oklop prekriva gotovo cijelo tijelo i sve unutrašnje organe.
“Ako je opazite, zadržite distancu, nemojte plivati s njom, nemojte ugroziti sebe radi fotografije. Najvažnije je da životinja bude sigurna i da tako bude za obje strane”, rekao je Holcer.
Više pročitajte na linku.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!