Hrvatska je u slučaju smrti 6-godišnje afganistanske djevojčice Madine Hussini prekršila niz odredba Međunarodne konvencije o ljudskim pravima, uključujući i one o pravu na život i zabrani nečovječnog i ponižavajućeg postupanja, odluka je koju su donijeli suci u Vijeću Europskog suda za ljudska prava. Odvjetnica obitelji Hussini, Sanja Jelavić, gostovala je u Newsroomu.
Komentirajući presudu, rekla je: “Presuda je donijela niz teških utvrđenja o tome koliko su im ozbiljno bila povrijeđena ljudska prava tijekom postupanja u RH. Europski sud je utvrio da je došlo do povrede prava na život jer kao država nismo proveli učeinkovitu istragu, sud snažno zamjera tijelima državne vlasti što su presjekli vezu između stranaka i odvjetnice i onemogućili im da sudjeluje u istrazi. Utvrdili su da je došlo do povrede prava od nečovječnog postupanja i mučenja s obzirom na to da su djeca su oko dva i pol mjeseca bilas mještena u ustanovi zatvorskog tipa. Utvrdio je da im je bila ograničena sloboda kretanja. Sud je utvrdio da je došlo do pushbacka, i na kraju, da im je teško povrijeđeno ljudsko pravo jer im je onemogućeno da da pristupe Sudu za ljudska prava na način da je rađen pritisak.”
Na presudi od preko 100 stranicu Sud je donio presudu na korist tužitelja, istaknula je.
Kaže da su pod pritskom bili svi koji su pokušali pomoći obitelji. “I ja kao odvjetnica, i ljudi koji su radili u mojoj koancelariji, aktivisti Centra za mirovne studije – bili smo izloženi pritisku s ciljem da se onemogući rad na predmetu”, rekla je, pojasnivši da su policijski istražitelji dolazili u njezin odvjetnički ured, tražili od odvjetnika da se predaju originali punomoći od starne obitelji, reakcije PN Uskoka kad se pokušao uspostaviti kontakt s obitelji da nešto ne valja s punomoći…
“Umjesto da se istraga fokusira na to kako je došlo do tragične smrti djevojčice, istraga se svela na izmišljanje vazano za potpis punomoći. Sud je utvrdio da se radilo o opstrukciji rada na predmetu, onemogućaanju pristupa sudu i teškim povredama ljudskih prava do kojih mi je prije ovog slučaja bilo teško zamisliti da bi u našoj državi moglo doći, takvom stupnju arbitrarnosti koji nije primjeren trenutku danas ni prije tri godine u RH”, govori odvjetnica.
Nakon što je saznala za presudu, čula se s obitelji. Iz emotivnog razgovora vidjela je da im presuda predstavlja satisfakciju, no više im znači uvjerenje da će presuda doprinijeti tome da sudbina kakvu su oni imali pomoći nekome drugome u slično situaciji.
“Obitelj je dobila međunarodnu zaštitu u jednoj drugoj europskoj državi, koja priznaje i poštuje međunarodno pravo na svom teritoriju”, rekla je odvjetnica.
Cijeli slučaj u Dnevniku N1 analizirao je i naš Hrvoje Krešić. Analizu pogledajte u videu:
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare