Rasterećenje zdravstva: Aplikacije kojima sami pratite svoje zdravlje

Vijesti 30. pro 202206:59 0 komentara
N1

Sezona je gripe, korone i streptokoka u Hrvatskoj. Kao i svake zime, zdravstvene ustanove uz redovite preglede, dodatno su opterećene - ali uz pomoć modernih tehnologija postoji mogućnost da se zdravstveni sustav ipak rastereti. Kako ne biste morali odmah u bolnicu, možete potražiti savjet liječnika iz prve ruke. Kako zdravstvene aplikacije mogu pomoći pacijentima, ali i liječnicima, provjerila je reporterka Nataša Vidaković.

Svi nalazi na jednom mjestu. Osnivačice – Vesna i Maja osmislile su aplikaciju Meddox koja korisnicima omogućava sigurnu pohranu medicinskih nalaza, ali i bolje razumijevanje svog zdravstvenog stanja.

Jedna od suosnivačica Vesna Babić objašnjava što aplikacija donosi korisnicima: “Aplikacija zapravo omogućuje korisnicima da analiziraju, odnosno uspoređuju parametre s laboratorijskih nalaza, dakle uočavaju neke trendove. Kad napravite laboratorijsku pretragu, vi zapravo kroz vrijeme možete pratiti kako se neki parametar kretao i tako na vrijeme uočiti ukoliko je došlo do nekakvih odstupanja da se na vrijeme možete javiti svom liječniku.”

S obzirom da je riječ o osjetljivim privatnim podacima za koje korisnici odlučuju s kime će ih podijeliti, garancija sigurnosti medicinskih nalaza u aplikaciji bila je ključna.

Babić uvjerava da je privatnost zagarantirana: “Svi podaci naših korisnika se nalaze u Amazonovim serverima, dakle u Frankfurtu, unutar Europske unije, gdje korisnici zaista s odabirom ovakvog partnera ne trebaju brinuti za sigurnost svojih zdravstvenih podataka.”

Kako ne biste gomilali silnu medicinsku dokumentaciju u folderima, dovoljno je da ih uz pomoć aplikacije Meddox imate sve na jednom mjestu. Ono što trebate napraviti jest instalirati ju, fotografirati svoj nalaz, a onda će ona odraditi onaj pametni dio posla – sačuvati sve vaše nalaze, njihove podatke i naravno, originalnu kopiju nalaza.

Ovu besplatnu aplikaciju moguće je preuzeti poput ostalih mobilnih aplikacija, a u godinu i pol od lansiranja preuzelo ju je više od 10 tisuća korisnika, a u izradi je sudjelovao cijeli niz stručnjaka – od doktora do IT stručnjaka.

Druga suosnovačica Meddoxa Maja Bogović kaže: “Trenutno radimo na pripremi za slovensko i njemačko govorno područje i ono što nam još dolazi do kraja godine su dva nova modula, podsjetnici na uzimanje lijekova i na preglede.

Liječnici pozdravljaju uvođenje ovakvih zdravstvenih aplikacija u Hrvatskoj.

Dr.med. Andrija Karačić iz Centra za crijevni mikrobim kaže da im ovakve aplikacije uvelike pomažu u radu. “Ljudi su dolazili sa ovakvim buntovima papira gdje bi mi potrošili nekakvih 15 do najčešće pola sata da bi mi sad vidjeli gdje je i koja pretraga obavljena. Najčešće bi nedostajali papiri, pacijenti ne bi znali koje lijekove piju, što im je gdje preporučeno, koje su pretrage obavili, tako da mi liječnici sad zapravo jednim klikom dolazimo do informacija koje nama trebaju i zapravo se cijeli naš pregled može fokusirati na čovjeka i njegove medicinske probleme, a ne na medicinsku dokumentaciju.”

Zbog preopterećenosti zdravstvenog sustava u Hrvatskoj, u Splitu je osmišljena platforma za komunikaciju s 50-tak dežurnih liječnika opće prakse koji su pacijentima putem aplikacije dostupni 24 sata dnevno. Bez čekanja i rezervacije termina.

Testirali smo ovaj sustav i javila nam se doktorica Bosnar: “Pozdrav Svima! Ako netko ima nekih pitanja, stojim na raspolaganju.”

Alen Pecirep predstavio nam je i Doct aplikaciju: “Doct aplikacija može pomoći svima koji su u nedostatku vremena, koji imaju otežan pristup liječniku, koji žive u udaljenim područjima, ljudima koji žive na otocima, nautičarima. Kada odete na godišnji odmor ili idete na skijanje i želite razgovarati s liječnikom na hrvatskom jeziku ili čak može pomoći i turistima. Svi naši liječnici govore engleski jezik.”

Iako vam ovi doktori neće postaviti dijagnozu niti zamijeniti vašeg liječnika obiteljske medicine – mogu vam udijeliti savjet i uštedjeti vrijeme te smanjiti bespotrebne odlaske u bolnicu.

Testirali smo i ovaj sustav: “Pozdrav doktorice, imam problema s kašljem, pogotovo navečer, a negativna sam na kućnom testu za COVID te nemam temperaturu. Što mi savjetujete?”
Dobili smo odgovor doktorice opće medicine Lee Bošnjak iz Korčule koja je postavila pitanje o vrsti kašlja i savjetovala što uzeti kao lijek.

Sve ove zdravstvene aplikacije pacijentima, ali i liječnicima omogućuju jednostavniji rad te bržu dostupnost, a korištenjem modernih tehnologija – dolazi i do unaprijeđenja zdravstvenog sustava u korist svih.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!