Hrvatski sabor danas poslijepodne, drugi put nakon nešto više od godinu dana, raspravlja o prijedlogu oporbenih zastupnika, ovoga puta njih 32, da se ministru zdravstva Viliju Berošu izglasa nepovjerenje. Prvi put Sabor je to uradio u svibnju prošle godine.
Zastupnik Željko Reiner (HDZ) poručio je u srijedu poslijepodne saborskoj oporbi da neće uspjeti u pokušaju, trećem po redu, da Hrvatski sabor izglasuje nepovjerenje ministru zdravstva Viliju Berošu.
Neke stvari u Saboru postaju pomalo bizarne, komične, ovo je treći put u dvije godine da oporba pokreće pitanje povjerenja Berošu, znajući da neće uspjeti u tome“, rekao je Reiner na početku rasprave koja je kasnila 15-ak minuta jer se odužila konferencija za novinare premijera Andreja Plenkovića na kojoj je govorio o ostavci ministra financija Zdravka Marića.
I ovaj je prijedlog toliko površan, slabo argumentiran, kao i prethodna dva, da postaje bespredmetan, poručio je čudeći se da se takvi prijedlozi uopće daju i pitajući – što se time hoće postići?
Oporba opetuje Beroševe “grijehe”: od toga da nije uspio dobiti suglasnost ni jednog dionika za reformu zdravstva, preko toga da nije bio u stanju osigurati provedbu zakona koji jamči pravo na siguran pobačaj, do činjenice da se za njegova mandata dogodilo nezapamćeno – bolnicama se obustavlja isporuka lijekova.
Grbin: Beroš mora otići
To su pokazatelji zašto Beroš mora otići, siguran sam da se čeka drugi krug izbora u Splitu, pa da se, kao što se Davora Filipovića, kao gubitnika (na lokalnim izborima u Zagrebu) uhljebilo na mjesto ministra, tako uhljebi i Zorana Đogaša, kazao je Peđa Grbin (SDP).
„Ima li smisla raspravljati o povjerenju Berošu ili da se dogovorimo o datumu izbora i da se vrati povjerenje građana“, pitao je HDZ-ove zastupnike Nino Raspudić (Most) primijetivši da su se poslijepodne svi okupili u Sabornici.
„Znači gori pod nogama, imate potrebu pokazati jedinstvenost“, kazao im je, očito imajući na umu refleksije ostavke ministra Marića, po mnogima najuspješnijeg u aktualnoj Vladi.
I Katarina Peović (RF) podsjetila je zašto oporba po treći put traži Berošev opoziv.
„Ovdje smo treći puta jer je zdravstvena usluga jedno od temeljnih ljudskih prava i jer ljudi doslovno na svojoj koži osjećaju vladavinu HDZ-a. Oduzeli ste ljudima pravo na zdravstvenu zaštitu“, poručila je Reineru.
Pavliček: Zdravstveni sustav je težak bolesnik
Marijan Pavliček (HS) naglašava kako je hrvatski zdravstveni sustav „težak bolesnik“ koji „ovoga trena“ stvara milijunske gubitke i tako godinama.
Ogromni su dugovi prema veledrogerijama, dobavljačima energenata, a reforme zdravstva, na žalost, nema, kazao je.
Plenković o pitanju nepovjerenja Berošu
Nakon rasprave zastupnika, obratio im se premijer Andrej Plenković.
“Ovo je treća interpelacija o nepovjerenju, sve su završile na isti način. Kekin nije baš ništa spomenula iz pismene inicijative. Mi ostajemo pri odluci Vlade, odbili smo sve točke iz inicijative. Ostajemo uz ministra Beroša”, kazao je premijer Plenković.
Navodi da podaci o cijepljenju pučanstva – nisu dovoljni. “Ja sam osobno vrlo nezadovoljan time. Činjenica da se sporije i manje cijepilo nego je trebalo je vjerojatno povezana uz više preminulih od COVID-a”, rekao je.
“Shvatili smo koliko je jak pokret protiv cijepljenja na manjim, lokalnim epidemijama. To je vrlo razočaravajuće. Ne znači da nas sutra neka nova epidemija neće iznenaditi”, dodao je.
“Za zdravstvo je uloženo puno sredstava. Liječnicima je plaća povećana za 40 posto, učinili smo puno u rješavanju dugova u zdravstvu i saniranju bolničkog sustava”, nastavio je Plenković.
“Lijepo je biti predsjednik Vlade i ponosit se bolnicama u Rijeci i Puli. Tamo vlast obnašaju neke druge strukture, no suradnja s lokalnim jedinicama pokazuje da jačamo zdravstveni sustav bez obzira na to”, dodao je.
“Ministar Beroš ima zadaću nastaviti podizati kvalitetu rada liječnika i poboljšavati zdravstveni sustav”, zaključio je.
Ministar Vili Beroš u Saboru
U Saboru je govorio i ministar zdravstva Vili Beroš.
“U prijedlogu se navode insinuacije, poluistine, a neke su potpune neistine. Tijekom godinu i pol, uz epidemiju, raspravlja se o poboljšanju sustava”, rekao je Beroš.
“To da su i drugi liječnici sudjelovali u liječenju COVID pozitivnih pacijenata je notorna činjenica i na tome im hvala. Tko bi ih liječio”, rekao je dodajući da pulmologa i internista – nije bilo dovoljno.
“Posljednjih desetljeća okrenuli smo se kurativi, preventivi, pregledima koje ćemo predložiti za naše građane u zakonu. Svjestan sam da je primarna zdravstvena zaštita stup zdravstvene zaštite. Tu je i reorganizacija bolničkog sustava, ne na način da ih zatvaramo nego da ih reorganiziramo”, rekao je, a prenosi Dnevnik.hr.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!