Čaj od komorača: Prirodno čisti organizam te pomaže ublažiti grčeve kod djece

Zdravlje 16. stu 202009:16 > 09:20
Pixabay

Stari narodi žvakali su sjemenke komorača za svjež dah, a listove i gomolj su koristili za liječenje infekcija i probavne probleme.

Komorač ili koromač je samonikla divlja ili uzgojena dvogodišnja biljka koja se koristi u kulinarske, ali i medicinske svrhe. On je zapravo rođak peršina, celera i korijandra; dozrijeva krajem ljeta i vrlo je aromatičan, zato se koristi u mnogim jelima, bilo slatkim ili slanim, ali i napitcima poput čaja od komorača koji se radi od osušenog sjemena, gomolja ili svježih listova.

Ljekovitost čaja od komorača

Već stoljećima se vjeruje kako čaj od komorača ima mnoge zdravstvene prednosti, a to su dokazala i neka istraživanja. Prepun je vitamina i minerala – vitamin C, kalcij, mangan, željezo, vitamin E i K, ali i polifenole, odnosno antioksidanse.

Pa, pogledajmo zašto bismo ga svi redovito trebali piti, a posebice dojilje.

Liječi infekcije

Čaj od komorača ima snažno antimikrobno i antivirusno djelovanje pa ga se preporučuje konzumirati tijekom prehlade ili gripe jer vam može pomoći ubrzati oporavak.

Poboljšava probavu

Ako vas često boli želudac ili imate problema s napuhnutošću i sporom razgradnjom hrane, rješenje je upravo u čaju od komorača. On, naime, pobuđuje grčenje mišića i stimulira rad crijeva.

Ublažava simptome menopauze

Čaj od komorača olakšava menopauzu, ublažavajući tipične simptoma ovog stanja – valunge, promjene raspoloženja, nesanicu i vaginalnu suhoću. Osim toga, djeluje i na menstrualne grčeve, a smatra se i prirodnim afrodizijakom koji pojačava libido koji opada u menopauzi.

Čuva zdravlje očiju

Još jedna prednost čaja od komorača jest ta što je izvrstan za liječenje upale očiju i za opuštanje nakon cjelodnevnog gledanja u ekran računala. Njime možete ispirati oči dok se infekcija ne povuče.

Pomaže pri lošem zadahu

S obzirom na to da je vrlo aromatičan i ubija bakterije, komorač se u prošlosti žvakao i tako održavao zube zdravima i dah svježim. Međutim, ako vam žvakanje korijena i nije privlačno, jednak učinak imat će i čaj od komorača koji možete popiti ili grgljati. On će, naime, ukloniti patogene koji uzrokuju zadah.

Potiče stvaranje mlijeka kod dojilja

Iako je potrebno još mnogo istraživanja, neki znanstvenici vjeruju da čaj od komorača potiče stvaranje mlijeka kod dojilja i povećava njegovu kvalitetu.

Smanjuje grčeve kod beba

Osim što je dobar za majke, čaj od komorača blagotvorno djeluje i na probavni sustav kod beba te umiruje grčeve koji se javljaju u početnim mjesecima života.

Nuspojave kod komorača

Konzumacija komorača obično ne izaziva nuspojave, no kod nekih ljudi može razviti alergiju. Ako se koristi u obliku ekstrakta, može doći do predoziranja. Neka istraživanja tvrde da komorač može imati učinak baš poput hormona estrogena. Također, uz alergiju se može javiti svrbež i/ili osip. Ako primijetite neke od ovih simptoma, obavezno prekinite konzumaciju.

Inače, komorač se može pripremiti na nekoliko načina; za čaj su vam potrebni sljedeći sastojci.

Čaj od komorača

Ovaj ukusni napitak može se raditi od sjemenki, listova ili gomolja biljke. Konzumirajte ga maksimalno dva do tri puta dnevno i to nakon obroka.

Čaj od sjemenki komorača

Jednu žličicu sjemenki komorača zgnječite u mužaru ili valjkom te prelijte s 250 ml kipuće vode. Ostavite da stoji 10-15 minuta, procijedite i popijte.

Čaj od listova komorača

Šaku lišća komorača dobro operite i prelijte ga s 250 ml kipuće vode te ostavite da miruje 10-15 minuta. Potom ga procijedite i spremno je za piće.

Čaj od gomolja komorača

Gomolj komorača očistite, narežite na manje komade i prelijte ga s 250 ml kipuće vode. Neka stoji također oko 15 minuta, procijedite ga i popijte.

Napitak s komoračem za vitku liniju

Komorač se može dodavati i u napitke koji pomažu pri mršavljenju. Posebno je ukusan napitak od peršina, komorača i limuna. Peršin će pomoći u otapanju masnoća, komorač će umiriti tijelo, a bioflavonoid kvercetin u limunu djeluje protuupalno.

Skuhajte čaj od sjemenki komorača, dodajte mu nasjeckani peršin i pustite neka odstoji oko 20 minuta. Kad se malo ohladio, procijedite ga i dodajte mu sok od pola limuna i malo meda.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.