Curuba je na našem području poprilično nepoznata tropska voćka. Dok izgledom podsjeća na deblji krastavac, njeno meso slatkog je okusa sličnom jabuci.
Engleskog naziva banana passionfruit stiže iz južnih dijelova Amerike i tek se polako širi i na ostatak svijeta. Naziva se još i Banana poka, tromps, tintin, tumbo.. U Južnoj Americi najbolje uspijeva u visokim, vlažnim i toplim predjelima, a prvi puta je prepoznata 1920.-ih godina.
Kako izgleda curuba?
Curuba je istog roda kao i nama dobro poznati šipak, passiflora, pa sama unutrašnjost čak podsjeća na njega. Plod curube je duljine od pet do 12 centimetara, širine oko četiri centimetra. Kad je zreo, plod je žute boje iznutra i izvana. Vanjska kora curube je tvrđa i glatka, a u unutrašnjosti se nalazi želatinasta pulpa s brojnim malim sjemenkama koje su jestive.
Okus curube sladak, kao i miris koji podsjeća na kombinaciju banane i jabuke. Kada je plod previše zreo može biti malo gorak.
Drvo curube raste oko šest do sedam metara visine i podsjeća na lozu sa zelenim listovima i rozim cvjetovima. Cvjetovi mogu narasti do 10 centimetara zbog čega stablo curube izgleda kao ukrasno.
Ljekovitost curuba voća
U Južnoj Americi se ova egzotična banana koristi za izradu džemova i marmelada. Ima pozitivan utjecaj na ljudsko zdravlje jer je bogata beta-karotenom i vitaminom C. Upravo ti sastojci su idealni za zaštitu organizma od slobodnih radikala i za ojačavanje kompletnog imunološkog sustava. Smanjivanje proizvodnje slobodnih radikala pomaže u jačanju organizma, pomlađivanju kože i lakšoj borbi protiv bolesti i upala.
Curuba se nerijetko naziva i božjim voćem upravo zbog brojnih dobrobiti za ljudski organizam. Nisko je kalorična, a veći dio ploda čini voda uz minerale.
Ovo je nutritivni sastav curube na 100 grama ploda:
- 92 grama vode
- 0.6 grama proteina
- 0.3 grama vlakana
- 25 kalorija
- Željezo
- Vitamin A
- Vitamini B2, B3
- Vitamin C
- Kalcij
S obzirom na to da su njena ljekovita svojstva otkrivena prije više od 50 godina, poznato je da može pomoći ljudskom zdravlju. Tako se curuba koristi kao prirodni lijek za glavobolju, smatra se da može pomoći u liječenju nesanice, anksioznosti i upala. Curuba je dobar prirodni lijek za probavne probleme te ima opuštajući efekt. Zbog visoke razine željeza se vjeruje da može pomoći u borbi protiv anemije. Dobra je i za mršavljenje jer je nisko kalorična, a sadrži višu razinu vlakana.
Kako jesti curubu?
Ovo egzotično voće najčešće se jede sirovo, ali se može i kuhati. Često se koristi za izradu džemova, krema, smoothieja i kolača. Rade
se i sladoledi od curube, sok i puding. Budući da je želatinaste unutrašnjosti, od nje se lako rade kreme za kolače i pite, a i odlična je za dodavanje u jutarnje žitarice. U nekim se kulturama curuba dodaje u alkoholna pića umjesto limuna i limete. Tako se primjerice u Boliviji priprema sa šećerom i poslužuje kao koktel prije večere.
Gdje kupiti curubu?
U Hrvatskoj ćete teško naići na plod na policama u supermarketima, no moguće je nabaviti sjeme curube za sadnju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.