Zabranit će se popularni sastojak u gaziranim pićima: Izaziva brojne probleme

Zdravlje 06. stu 202309:35 0 komentara
Pexels/Ilustracija

Sastojak koji se često koristio u gaziranim pićima s okusom limuna, kako bi se oštar okus temeljito promiješao kroz piće, bi uskoro mogao postati zabranjen u Sjedinjenim Američkim Država.

Naime, američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) je predložila opoziv registracije modificiranog biljnog ulja poznatog kao bromirano biljno ulje (BVO) nakon nedavnih toksikoloških studija.

“Predložena radnja primjer je kako agencija prati nove dokaze i, prema potrebi, provodi znanstvena istraživanja kako bi odgovorila na pitanja vezana uz sigurnost te poduzima regulatorne mjere kada znanost ne podupire kontinuiranu sigurnu upotrebu aditiva u hrani”, kazao je James Jones, zamjenik povjerenika FDA za ljudsku hranu, prenosi Science Alert.

Inače, BVO se koristi kao emulgator od 1930-ih kako bi se osiguralo da arome limuna ne isplivaju na vrh gaziranih pića. Lijepljenje desetak atoma broma na trigliceride stvara gusto ulje koje ravnomjerno pluta u vodi kada se pomiješa s manje gustim mastima. Također, studije na životinjama su ukazale da se spoj može polako nakupljati u našem masnom tkivu. Uz potencijalnu sposobnost broma da spriječi jod u obavljanju najvažnijeg posla unutar štitnjače, zdravstvene vlasti diljem svijeta su desetljećima bile sumnjičave prema potencijalnim rizicima emulgatora.

Zato je BVO već zabranjen u mnogim zemljama, uključujući Indiju, Japan i zemlje Europske unije, a u istom smjeru krenula je i Kalifornija prošlog listopada sa zakonom koji bi trebao stupiti na snagu 2027.

Ipak, FDA je bila spora u reakciji. Tijekom 50-ih prošlog stoljeća označila je BVO kao siguran. Zatim je desetljeće kasnije povučena ta oznaka, a potom se njegova upotreba ograničila na relativno male koncentracije od ne više od 15 dijelova na milijun isključivo u pićima s okusom limuna.

Podatke o rizicima koje nose čak i te male količine BVO-a tijekom vremena nije bilo lako prikupiti, uvelike se oslanjajući na dugoročne studije koje ponovno procjenjuju učinke na zdravlje u znatno velikom uzorku ljudi. Ipak, dokazi su se polako i sigurno gomilali.

Studija u Velikoj Britaniji iz 1970-ih otkrila je da se brom nakuplja u ljudskim tkivima, a studije na životinjama povezuju visoke koncentracije BVO s problemima srca i ponašanja.

Trebalo je vremena i brojnih daljnjih studija, ali na temelju novijih na životinjama, temeljenih na relativnim koncentracijama BVO-a koje ljudi mogu konzumirati, FDA je konačno uvjerena da postoji dovoljno dokaza za potpunu zabranu njegove uporabe.

Većina velikih tvrtki za gazirana pića je reagirala unaprijed. Primjerice, PepsiCo i Coca-Cola postupno su izbacivali ovaj sastojak iz svojih proizvoda tijekom prošlog desetljeća.

“Mnogi su proizvođači pića preformulirali proizvode kako bi zamijenili BVO alternativnim sastojkom i danas ga sadrži malo pića u SAD-u”, kaže Jones.

No, reklasifikacija BVO-a od strane FDA-e još treba proći kroz dugotrajan proces pregleda koji vjerojatno neće biti dovršen prije početka 2024.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!