![glava od papaira i koje se šire šarene vijuge od tkanina](https://n1info.hr/wp-content/uploads/2024/11/13/1731482962-pexels-tara-winstead-8378728-750x500.jpg)
ADHD je poremećaj ponašanja koji uzrokuje poteškoće u svakodnevnom životu. Manifestira se kroz hiperaktivnost, poremećaje u koncentraciji i impulzivnost. Ovaj se poremećaj dijagnosticira ADHD testom koji se može koristiti već kod male djece. Nizom pitanja i testiranjima se može prepoznati da osoba ima određene probleme i da ima ovaj poremećaj. Nakon rezultata testa slijedi daljnji razgovor sa psihijatrom ili po potrebi s neurologom i logopedom, a osoba će dobiti i terapiju.
ADHD, odnosno Attention Deficit Hyperactivity Disorder je vrsta poremećaja u ponašanju koji je povezan s mentalnim zdravljem, a uzrokuje poteškoće s koncentracijom, hiperaktivnosti i impulzivnim ponašanjem te tako znatno utječe na svakodnevicu pojedinca i onih koji ga okružuju. ADHD se može manifestirati već u djetinjstvu, otprilike u ranoj predškolskoj dobi kada se već može i dijagnosticirati, ali sve češće dijagnoza bude postavljena tek u odrasloj dobi. Kako bi se ustanovilo ima li dijete ili odrasla osoba ADHD, provodi se ADHD test.
Kako izgleda ADHD test?
Prvi korak u ADHD testu, bilo da se radi o djetetu ili o odrasloj osobi je razgovor sa psihijatrom koji potom, prema svojoj procjeni, dijete ili odraslu osobu upućuje na daljnja testiranja. Kada su djeca u pitanju, stručnjaci razgovaraju i s roditeljima kako bi prikupili što više informacija o djetetu i njegovom svakodnevnom funkcioniranju.
Nakon razgovora sa psihijatrom, slijede testovi inteligencije, odnosno testovi koji prate razvoj (kod djece), testovi opažanja, ličnosti i slično, a važan dio ADHD testiranja je i T.O.V.A. test, odnosno kompjuterizirani test kojim se mjere pažnja i impulzivnost već od četvrte godine života. Ovisno o dobi, ovaj test može trajati 10 ili 21 minutu, a koristi repetitivne vidne i slušne podražaje – vidnima se procjenjuje razina pažnje dok auditivni procjenjuju impulzivnost i hiperaktivnost. T.O.V.A. test daje vrlo precizne i objektivne rezultate te značajno upotpunjuje sliku o stanju djeteta ili odrasle osobe.
Po završetku testiranja, dijete ili osoba se, po preporuci, upućuje na daljnje razgovore kod psihijatra i psihologa ili, po potrebi, kod neurologa i logopeda. Nakon testiranja, razgovora i potrebnih pretraga, dobiva se konačni rezultat s kojim se daju upute za liječenje, odnosno kontroliranje ADHD-a.
ADHD test – cijena
S obzirom na to da ADHD test nije samo jedna medicinska usluga, već više njih koje se nadovezuju jedna na drugu, za njega ne postoji jedna jedinstvena cijena ni samo jedno mjesto koje dovodi do krajnje procjene. Liječnik opće prakse može dati uputnicu za prvi razgovor sa psihijatrom, ali se također svi razgovori mogu obaviti i u privatnim poliklinikama po njihovom cjeniku.
Također, T.O.V.A. test se obavlja u privatnim poliklinikama i centrima gdje mu cijena pretežito iznosi oko 60 eura. No, neke ustanove imaju i pakete koji uključuju jedan razgovor i T.O.V.A. test ili savjetovanje i T.O.V.A. test i slično čime se troškovi reduciraju. Valja naglasiti kako se cijene nerijetko razlikuju i ovisno o tome radi li se o djeci, tinejdžerima ili pak odraslim osobama.
Zaključak
ADHD je vrsta poremećaja u ponašanju koji je povezan s mentalnim zdravljem, a uzrokuje poteškoće s koncentracijom, hiperaktivnosti i impulzivnim ponašanjem. Kako bi se ustanovilo ima li dijete ili osoba ADHD, provodi se ADHD test. Prvi korak u testiranju na ADHD je razgovor sa psihijatrom nakon čega slijedi rješavanje testova inteligencije i razvoja, ličnosti i slično, a od velikog je značaja i T.O.V.A. test s kojim se mjeri razina pažnje i impulzivnosti.
Nakon ovog testa, odrasla osoba ili dijete upućeni su na dodatne razgovore i stručne procjene te na kraju dobivaju objedinjeni nalaz kojima se daju upute za daljnje tretiranje ADHD-a. Ne postoji jedna univerzalna cijena za testiranje ADHD-a jer ono uključuje brojne korake i najčešće u privatnim poliklinikama i centrima koji imaju svoje cjenike. No, cijena T.O.V.A. testa se u Hrvatskoj uglavnom kreće oko 60 eura.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!