Cista na mozgu: Uzrok, simptomi i kako se ovaj težak problem najbolje liječi?

Zdravlje 27. tra 202215:41 0 komentara
hil Boorman / ImageSource / Profimedia

Cista na mozgu ili cerebralna cista je tvorevina ispunjena zrakom, krvlju ili cerebrospinalnom tekućinom koja se nakupila u mozgu kroz određeni vremenski period. Može biti kancerogena ili benigna.

Ovisno o njezinoj veličini, cista na mozgu može pritiskati moždano tkivo i izazivati različite probleme. Ako ne postoje izraženi simptomi te ako cista nije velika, nije je potrebno ni operirati.

Kako prepoznati cistu na mozgu?

Cista na mozgu se može prepoznati po nekoliko simptoma, ovisno o kakvoj cisti se radi, koliko je velika te pritišće li tkivo. Najčešće se mogu pojaviti:

· glavobolja

· vrtoglavica

· problemi vida ili sluha

· mučnina i povraćanje

· problemi s ravnotežom

· bol na licu

· slabost

· napadaji (rijetko)

Što uzrokuje cistu na mozgu?

Većina cista, posebno ciste na mozgu, su prirođene. Ponekad se cista može razviti nakon infekcije, ozljede glave ili raka.

Koji su tipovi ciste?

Postoji nekoliko tipova ciste na mozgu, a to su: arahnoidalna cista, koloidna, dermoidna, epidermoidna i pinealna cista na mozgu. Osim toga, na mozgu mogu biti i tumori ili apscesi.

1. Arahnoidalna cista

Ova cista je najzastupljenija vrsta ciste na mozgu. Ispunjena je cerebrospinalnom tekućinom, a ljudi su najčešće rođeni s ovom vrstom ciste. Većinom ne uzrokuje nikakve probleme te ne izaziva simptome, osim kada je velika pa pritišće mozak, živce ili moždinu. Najčešće se otkrije slučajno CT-om glave ili magnetskom rezonancom.

pročitajte još

2. Koloidna cista

Koloidna cista je benigna, ali može onemogućiti prolaz cerebrospinalne tekućine, što vodi do nakupljanja viška tekućine u mozgu. Ovo stanje se zove hidrocefalus i može se prepoznati po glavobolji, duploj slici, problemima s pamćenjem i koncentracijom te u naprednim stanjima po čestim nesvjesticama ili čak komi.

3. Dermoidna cista

Ova cista nastaje iz urođenih abnormalnosti u stanicama kože. Javlja se još kod rođenja te se najčešće i uklanja brzo nakon rođenja. Dermoidna cista se sastoji od tkiva ispod kože kao što su folikule dlake, lojne žlijezde ili žlijezde znojnice.

4. Epidermoidna cista

Epidermoidna cista sadrži mrtve stanice kože ili keratin. Do nje dolazi kada tijelo slučajno odbaci stanice kože i stvara cistu, a nalaze se na kralježnici. Nije opasna, ali nekada može stisnuti leđnu moždinu ili živce kralježnice.

5. Pinealna cista

Pinealna cista je ispunjena tekućinom, a nalazi se unutar žlijezde epifize koja je u središtu mozga. Većina ovih cista je benigno i ne izaziva nikakve simptome.

Kako se dijagnosticira cista na mozgu?

Cista na mozgu se dijagnosticira nakon razgovora pacijenta s neurologom te nakon CT-a glave ili magnetske rezonance. U nekim slučajevima, kao kod djece, cista se može otkriti sasvim slučajno gore navedenim pretragama.

Kako se tretira cista na mozgu?

Cista na mozgu se tretira ovisno o veličini ciste te njezinoj vrsti. Tako će kod arahnoidalne ciste biti potrebna punkcija i uklanjanje tekućine iz mozga. Kod dermoidne i epidermoidne ciste bit će potrebno odstranjivanje ciste. Koloidna cista se također uklanja posebnom operacijom uz pomoć endoskopije. Pinealna cista nije toliko opasna i ne izaziva veće probleme pa samim time i nije potrebna operacija, već je dovoljno obavljati redovite kontrole i imati situaciju pod nadzorom.

Zaključak

Cista na mozgu je struktura u obliku balona ispunjena tekućinom ili zrakom i u većini slučajeva je benigna. Ozbiljnost stanja ovisi o tipu ciste te njezinoj veličini. Ipak, rijetko izaziva ozbiljne simptome te se samo nekada treba operirati.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!